Amatorzy nocnego nieba z lubińskiej „Ceglanki” – foto

Udostępnij

Dwóch nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie, jeden z wykształcenia fizyk, drugi mechatronik, którzy z zamiłowania są astro amatorami, regularnie obserwują dzienne i nocne niebo. Obserwacje prowadzone są przede wszystkim dla uczniów oraz nauczycieli i pracowników tzw. lubińskiej „Ceglanki”.

Reklama

– Do pokazów często dołączają przypadkowi przechodnie, czy mieszkańcy pod lubińskich wsi, na terenie których odbywają się obserwacje. Podczas obserwacji dziennego nieba skupiamy się przede wszystkim na Słońcu. Choć 11 listopada mieliśmy szczęście obserwować niezwykle rzadkie i ciekawe zjawisko – tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Następnym razem można je zobaczyć dopiero w 2032 roku. Już dziś zapraszamy – mówi Grzegorz Wach.

- W nocy natomiast, głównie oglądamy planety, Księżyc oraz wykonujemy fotografie odległych galaktyk takich jak Andromeda czy M31. Wymaga to nieco większej cierpliwości niż przy obserwacji bezpośredniej, ale efekty są niesamowite.  – dodaje Marcin Szymański.

Wszystko zaczęło się ponad dwa lata temu, kiedy Dyrektor Szkoły zgodził się na zakup dwóch teleskopów wraz z osprzętem. Od tamtej pory obserwacje odbywały się m.in. w Oborze, Krzeczynie Małym, Lubnie czy Trzmielowie.

Wszelkie informacje na temat minionych i przyszłych eksploracji nieba można znaleźć na facebookowym profilu szkoły: https://pl-pl.facebook.com/ceglanka/

Galeria


Top