Burze z gradem na zachodzie Polski

Udostępnij

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alertem zostały objęte cztery województwa- lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie oraz prawie całe wielkopolskie.

Reklama

Na obszarze objętym alertem, IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Podczas burzy, intensywnych opadów deszczu czy huraganowego wiatru należy zachować szczególną ostrożność. Straż pożarna radzi jak postępować w trakcie trwania żywiołu.

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Piorun uderzający w ziemię jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi. Uderzając w jakikolwiek obiekt, oddziałuje cieplnie i mechanicznie oraz traci swą siłę. Zagrożeniem w czasie burzy są prądy udarowe płynące podczas odgórnych wyładowań atmosferycznych.

Wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożar, uszkodzenie budynku lub spalenie instalacji elektrycznej oraz uszkodzenie wszystkich włączonych do niej urządzeń np. telewizora czy komputera.

Aby zabezpieczyć się przed burzą należy usunąć z balkonów, tarasów i parapetów czy okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. W czasie burzy drzwi i okna powinny być zamknięte, a urządzenia elektryczne i gazowe wyłączone z kontaktu. Nie należy w tym czasie również wychodzić z domu. Podczas trwania żywiołu często dochodzi do awarii prądu. Powinniśmy mieć pod ręką naładowany telefon komórkowy, latarkę lub świeczkę. Powinniśmy się zaopatrzyć także w wodę pitną, żywność i niezbędne leki.
Nie powinno się obserwować niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie wolno podchodzić do okien i drzwi.
Jeśli silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej  nie  kontynuuj jazdy. Należy się wtedy zatrzymać i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie można szukać schronienia pod drzewami, słupami, wiatami autobusowymi. Trzeba unikać też otwartej przestrzeni.

tvp.info/mk

Top