Co oznacza w praktyce służebność drogi koniecznej?

Każda nieruchomość powinna posiadać połączenie z drogą główną oraz mieć możliwość swobodnego dostępu do niej. Nierzadko zdarza się , że nieruchomość ma utrudniony dostęp do drogi publicznej bądź nie ma go wcale.

Reklama

Najczęstszą metodą rozwiązania tego problemu jest ustanowienie tzw. służebności drogi koniecznej. Instytucja służebności drogi koniecznej to jedno z ograniczonych praw rzeczowych. Nie ma charakteru służebności osobistej, a więc uprawnia także pozostałe osoby do korzystania z tej drogi poza właścicielem. W myśl art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich– właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).Ustanowienie służebności gruntowej polega na wyznaczeniu przez właściciela nieruchomości obciążonej pasa nieruchomości, który będzie przeznaczony na dojazd dla nieruchomości władnącej.

W rezultacie oznacza porozumienie między właścicielami gruntów sąsiednich, co do korzystania przez jednego z nich z wyznaczonej części gruntu za wynagrodzeniem. Umowa ustanawiająca służebność drogi koniecznej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co daje podstawę do ujawnienia tego prawa w księdze wieczystej. W przypadku gdyby żaden z sąsiadów nie wyraził zgody na ustanowienie służebności, wówczas możliwe jest skierowanie sprawy na drogę sądową i domaganie się ustanowienia takiej służebności przez Sąd w postępowaniu nieprocesowym.

Wszczyna się je na wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na położenie nieruchomości. We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, czyli właścicieli nieruchomości władnącej , do której ma zostać doprowadzona droga oraz właścicieli nieruchomości służebnej, a także odpis księgi wieczystej.Służebność drogi koniecznej jest odpłatna, dlatego też wnioskodawca powinien zaproponować wynagrodzenie za ustanowienie służebności oraz przebieg drogi koniecznej i treść służebności. Sąd przeprowadza dowód z oględzin nieruchomości. Wyznaczając drogę bierze pod uwagę także opinię biegłego geodety, która w jak najmniejszym stopniu obciąży grunty właścicieli. Należy mieć na uwadze, że Sąd nie ustanowi drogi koniecznej jeśli właściciel nieruchomości sam przyczyni się do braku dostępu do drogi publicznej.

Adwokat Zbigniew Król
tel. 76 722 81 81
664 995 413
601 368 988

 

Top