Co to jest Popielec i co oznacza?

Środa Popielcowa, inaczej Popielec, to święto w kościele katolickim, z którym wiąże się obrzęd posypywania głów popiołem. Jaka jest symbolika tego święta i kiedy je obchodzimy? Sprawdzamy najważniejsze daty, informacje i zwyczaje związane ze Środą Popielcową.

Tradycyjnie okres karnawału kończy się wraz z Popielcem, a czas poprzedzający ten dzień nazywa się ostatkami. dawniej za ostatki uważano nawet cały ostatni tydzień przed końcem zabaw karnawałowych. Dziś najczęściej to ostatnia sobota karnawału, po której następuje właśnie Środa Popielcowa. Jakie zwyczaje są związane z tym dniem, jakie znaczenie i symbolikę ma to święto?

Reklama

2020 roku Środa Popielcowa wypada 26 lutego, czyli w ostatnią środę miesiąca. Oznacza to także, że ostatni dzień karnawału wypada we wtorek 25 lutego. W kalendarzu katolickim Popielec jest także pierwszym dniem Wielkiego Postu. Nie jest to święto, w którym przysługuje nam wolne od pracy.

Środa Popielcowa inaczej nazywana była dawniej Wstępną Środą. Jest to dzień pokuty trwający 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa jest więc świętem ruchomym i zwykle wypada w okresie między 5 lutego a 10 marca. Nie jest to święto nakazane.

Głównym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem na znak pokuty. Obrzęd ten rozpoczyna duchowe przygotowanie się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W kościele katolickim obrzęd posypywania głów popiołem został wprowadzony przez papieża Urbana II w XI wieku. Wtedy też ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych powinien pochodzić z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.

Top