CZOŁG Z LUBINA ZNALEZIONY (ten sprzed Szkoły Górniczej)

Czysty przypadek sprawił ,że w ostatni wtorek znalazłem się w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie w celach służbowych. Uwagę moją przykuł czołg T-34, bo kto by nie pamiętał naszego czołgu z Lubina.

Reklama

Hipotez było sporo, jedni mówili, że został pocięty na żyletki a z ostatnich informacji wynikało, że został przewieziony do Żagania.

Nic bardziej mylnego, pracownik muzeum wyprowadził mnie z błędu i powiedział, że ten czołg został przekazany właśnie z Lubina! Poczułem się jak bym odnalazł Bursztynową Komnatę.

Zapytałem się czy ma jakieś dodatkowe informacje na temat „naszego czołgu” i ku mojemu zdziwieniu potwierdził! Udaliśmy się więc na piętro do biura a tam otrzymałem pełną dokumentację wraz z opisem losów tego naszego cudeńka! Informacje ,które podaję poniżej to istne perełki bezskutecznie szukane przez wielu lubinian. Bardziej skrupulatni regionaliści mogli doczytać w internecie, że większość eksponatów została przekazana do Drzonowa, np. tutaj: http://naszlubin.pl/…/3340-muzeum-tradycji-ora-polskiego-w-…

Zapraszam do zapoznania się z historią Czołgu T-34-85, który stał przed Szkołą Górniczą na „Zakręcie” w funkcjonującym tam niegdyś Muzeum Tradycji Oręża Polskiego w Lubinie.

„Drugi w drzonowskiej kolekcji broni pancernej T-34-85 to wóz o numerze fabrycznym 4120630 wyprodukowany w końcu 1944 r. w Zakładzie nr 112 Krasnoje Sormowo w Gorkim. Pancerz czołgu nosi charakterystyczne ślady pospiesznej, a co za tym idzie niezbyt starannej wojennej obróbki.

Wóz trafił w lutym 1945 r. do 16 Brygady Pancernej 1 Korpusu Pancernego 2 Armii Wojska Polskiego, która w kwietniu i maju wzięła udział w operacji berlińskiej walcząc na kierunku budziszyńskim. W trakcie tych zmagań brygada dostała się w okrążenie tracąc aż 45 czołgów T-34-85 z 65 etatowych.

Być może w trakcie tych walk w czołgu została uszkodzona wieża, którą po wojnie wymieniono na nową produkcji Zakładu nr 183 w Niżnym Tagile (w drugiej połowie lat czterdziestych często praktykowano w naszych wojskach pancernych „odzyskiwanie” czołgów, do remontu których wykorzystywano inne uszkodzone pojazdy ).

Po wojnie, w związku z przejściem wojska na etaty pokojowe, przemianowano 16 Brygadę Pancerną na 9 Pułk Czołgów i w składzie tego pułku jeszcze na początku lat pięćdziesiątych figurował nasz T-34-85. Dalsze jego losy nie sa jednak znane. Po wyeksploatowaniu czołg trafił do skansenu uzbrojenia przy Zespole Szkół Górniczych w Lubinie, skąd wiosną 1996 r. przewieziony został do Lubuskiego Muzeum Wojskowego”

Opracowanie Tadeusz Blachura na potrzeby Muzeum w Drzonowie.
Lubin Nasza Przyszłością/15 czerwca 2016

4 thoughts on “CZOŁG Z LUBINA ZNALEZIONY (ten sprzed Szkoły Górniczej)

  1. szkoda że nie zostało nic z tego muzeum. teraz trzeba daleko podróżować żeby pokazać swoim dzieciom jak wyglądały pojazdy z wojny. a tu mieliśmy wszystko na miejscu. katiusza tez była…

  2. Były też inne eksponaty „na zakręcie” jednym z nich był samolot MIG niestety został pocięty na żyletki przez uczniów ZSG na polecenie władz szkoły….wiem bo byłem uczniem

  3. Siedziałem w nim,zanim zaspawali włazyzy.Zresztą wszyskie wozy,samolot i armaty były dostępne i w jakimś tam stopniu sprawne.To była zabawa.

Comments are closed.

Top