Czy oczyszczanie twarzy może prowadzić do pogorszenia stanu cery?

Udostępnij

Prawidłowe zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne są kluczem do utrzymania zdrowego stanu naszej cery. Dzięki nim możemy cieszyć się piękną i młodo wyglądającą skórą bardzo długo. Jednak czy różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, takie jak oczyszczanie twarzy, może nam zaszkodzić, kiedy będą wykonywane nadmiernie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od prawidłowej techniki oczyszczania dobranej względem naszej skóry. Jak w takim wypadku wykonać dobre jakościowo oczyszczanie twarzy, które nie zaszkodzi naszej cerze?

Oczyszczanie twarzy – jakie może zapewnić nam korzyści?

Oczyszczanie twarzy zostało kiedyś okrzyknięte domeną kobiet z Korei i szturmem podbiło wszystkie salony kosmetyczne. Czy słusznie? Zdecydowanie tak! Co więcej, powinno one stanowić podstawę codziennej pielęgnacji naszej skóry, ponieważ niedoskonałości spowodowane nieoczyszczoną twarzą bardzo trudno będzie nam ukryć, niezależnie czy będziemy to próbowały zrobić makijażem, czy kremem. Dodatkowo nasze sebum zatykające pory sprzyja nie tylko brakowi estetycznego i zdrowego wyglądu skóry, ale także może prowadzić do różnego rodzaju problemów, takich jak nawet łojotokowe zapalenie skóry. 

Oczyszczając regularnie twarz, pozbywamy się nadmiaru sebum z naszych porów, przez co skóra odzyskuje swoją naturalną jędrność. Wymywamy z naszej cery także wszystkie toksyny i zanieczyszczenia zewnętrzne, które będąc obecne w naszej skórze, mogą prowadzić do różnych chorób, podrażnień i stanów zapalnych. Jak widać, zdecydowanie warto jest regularnie przeprowadzać oczyszczanie skóry twarzy, za co nasza cera szybko się odwdzięczy. Czy są jednak jakieś przeciwwskazania do tego typu zabiegu?

Oczyszczanie twarzy – komu może zaszkodzić?

Pomimo tego, że oczyszczanie twarzy ma zbawienny wpływ na naszą cerę, są jednak sytuacje, gdy nie powinnyśmy się decydować na takie zabiegi. Najczęściej odradza się to osobom, które cierpią na przewlekłe problemy skórne, których eliminacja wiąże się z profesjonalną opieką dermatologiczną. Dla kogo oczyszczanie twarzy może okazać się kiepskim pomysłem?

  • Dla osób z cerą naczynkową nie jest wskazane, by przeprowadzać mocne oczyszczanie skóry. Wynika to z faktu, że możemy podrażnić cerę u kosmetologa choćby parą, wykorzystywaną do rozszerzenia porów.
  • Dla osób zmagających się z trądzikiem różowatym zbyt głębokie oczyszczanie skóry może okazać się niewskazane. Lepsze w tym wypadku będzie zastosowanie specjalistycznych kosmetyków, takich jak krem na noc.
  • Na oczyszczanie cery nie powinny się decydować także osoby ze świeżymi ranami lub podrażnieniami skóry.
  • Jeśli nasza skóra ma tendencję do tworzenia bliznowców, lepiej nie ryzykować i nie oczyszczać skóry zbyt głęboko.
  • Nie poddawajmy się zabiegom oczyszczającym, kiedy zmagamy się choćby z wirusowymi zapaleniami skóry, takimi jak opryszczka.

Jak widać, nawet tak cenny zabieg jak oczyszczanie skóry nie może być zastosowany w każdym przypadku. Jeśli cierpimy na którekolwiek z wyżej wspomnianych schorzeń, lepszą decyzją będzie delikatniejsze traktowanie naszej cery, w taki sposób, aby nie pogorszyć swoich objawów. Dobrym rozwiązaniem będzie łagodzący i oczyszczający krem na noc, który zadziała delikatniej na naszą twarz i przeprowadzi jej oczyszczenie bez konieczności wizyty u kosmetologa. 

Oczyszczanie twarzy – przygotuj się!

Pomimo faktu, że oczyszczanie twarzy wydaje się prostą czynnością, lepiej przygotować swoją skórę, zanim przystąpimy do zabiegu. W ten sposób mamy pewność, że nic sobie nie podrażnimy, a efekt zabiegu będzie dokładnie taki, jak tego oczekujemy. Ważnym krokiem przed dokładniejszym oczyszczeniem jest zadbanie o właściwy sposób demakijażu oraz przemycie całej twarzy płynem micelarnym. W ten sposób pozbędziemy się pozostałości kosmetyków, które wraz z sebum zatykają nasze pory. Oczyszczający krem na noc lub na dzień, również może się przydać. Kolejnym krokiem, zanim przystąpimy do zabiegu oczyszczania, jest użycie olejku, który wyciągnie z naszych porów to, czego nie udało się wydobyć płynowi micelarnemu. W ten sposób mamy pewność, że zabieg oczyszczający będzie mógł zostać przeprowadzony prawidłowo.

Materiał zewnętrzny

Top