Dolnośląski Klaster Lotniczy rozwija skrzydła

  • W czwartek 22 listopada przedstawiciele firm z branży lotniczej, instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowo-badawczych oraz przedsiębiorstw współpracujących z branżą lotniczą spotkali się w Legnickim Parku Technologicznym LETIA na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dolnośląski Klaster Lotniczy (DKL).

    Reklama
  • Tematem konferencji był „Rozwój współpracy między partnerami Dolnośląskiego Klastra Lotniczego”.

  • Patronat nad wydarzeniem objęła Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (LSSE).

Witold Lech Idczak, Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.: Przemysł lotniczy to synonim najnowocześniejszych technologii na świecie. Skupia najwybitniejszych specjalistów i inżynierów. Jego rozwój determinuje wzrost innowacyjności regionu oraz zwiększenie dostępu do wykwalifikowanej kadry. Czy Dolny Śląsk ma szansę na przyciągnięcie inwestorów z branży lotniczej? Myślę, że bardzo duże. Między innymi dzięki zaangażowaniu partnerów Dolnośląskiego Klastra Lotniczego. To oni przecierają szlaki i dzięki wspólnym wysiłkom pokazują, że to właśnie na Dolnym Śląsku jest miejsce dla nowoczesnych firm i innowacyjnych przedsięwzięć. Nie tylko tych największych – choć są one równie ważne – ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzonych przez ludzi z wizją i nastawionych na nieustanny rozwój.

Radosław Majda, Prezes Stowarzyszenia Dolnośląski Klaster Lotniczy, Prezes Zarządu UTC Aerospace Systems Wrocław Sp. z o.o.: Niezmiernie cieszy nas dynamiczny rozwój naszej organizacji oraz przemysłu lotniczego na Dolnym Śląsku. Cieszy nas też sukces z jakim spotyka się dzisiejsza konferencja. Dzięki takim wydarzeniom nawiązywane są kontakty biznesowe i współpraca pomiędzy firmami oraz z instytucjami otoczenia biznesu, a także światem nauki. Mamy szansę wymienić się doświadczeniami i poznać wyzwania związane z dynamicznym rozwojem w regionie. Jestem pod wrażeniem perspektyw i tempa rozwoju branży lotniczej w regionie – powstają nowe firmy, istniejące firmy inwestują w rozwój i zwiększają skale swojego działania, pojawiają się nowe perspektywy współpracy międzynarodowej, nowe inicjatywy naukowe oraz edukacyjne, w które angażujemy się z myślą o przyszłości i kolejnych latach wzrostu. Jestem przekonany, że w ciągu następnych lat przemysł lotniczy będzie miał wiodącą role w regionie.

W konferencji wzięło udział ponad 60 osób z 30 firm i instytucji zaangażowanych w rozwój branży lotniczej w regonie. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele znanych przedsiębiorstw związanych z przemysłem lotniczym m.in. UTC Aerospace Systems Wrocław Sp. z o.o., Radiotechnika Marketing Sp. z o.o., Becker Acionics Polska Sp. z o.o. czy XEOS Sp. z o.o oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, wśród nich Krzysztof Drynda Wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” Sp. z o.o. Ponadto wzięli w niej udział przedstawiciele zainteresowani podjęciem współpracy w DKL, w tym włoskie przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego Leonardo Company S.A. – dostawcy m.in. myśliwca Eurofighter Typhoon. Konferencja pod patronatem LSSE dała uczestnikom możliwość prezentacji swojej działalności oraz stanowiła doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych.

Priorytetowym celem działań Dolnośląskiego Klastra Lotniczego jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Regionu Polski Południowo-Zachodniej. Partnerzy Klastra współpracują, aby stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo – rozwojowy. Odbywa się to m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transfer wiedzy i wymianę doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemnej pomocy w poszukiwaniu wykwalifikowanych kadr oraz organizacji szkoleń i warsztatów. W 2018 r. do DKL przystąpiło pięć firm: XEOS Sp. z o.o., Mecamen Polska Sp. z o.o., KFB Acoustics Sp. z o.o., BGC Group Sp. z o.o. Sp.k., GrECo JLT Polska Sp. z o.o. Obecnie Stowarzyszenie Dolnośląski Klaster Lotniczy zrzesza 31 firm i instytucji.

Najważniejsze działania Dolnośląskiego Klastra Lotniczego w 2018 r.

  • DKL współorganizował I edycję międzynarodowego spotkania firm produkcyjnych sektora lotniczego cywilnego i obronnego – Civil&Military AEROMIXER 2018, które odbyło się w marcu we Wrocławiu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 350 osób z 90 firm i 30 instytucji.

  • Dzięki działaniom koordynowanym przez DKL i LSSE S.A. 9 maja partnerzy DKL: UTC Aerospace Systems Wrocław Sp. z o.o., Radiotechnika Marketing Sp. z o.o., Becker Avionics Polska Sp. z o.o. podpisały porozumienie z Zespołem Szkół Salezjańskich Don Bosko we Wrocławiu. Dzięki temu w technikum powstaną klasy patronackie. Będą się w nich kształcić przyszłe kadry dla firm z branży lotniczej w zawodach technik mechanik oraz technik elektronik.

  • DKL wziął udział w XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) Kielce 2018. Na stoisku Klastra został po raz pierwszy pokazany prototyp polskiego odrzutowca wielozadaniowego FLARIS-1. Wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników MSPO. Stoisko DKL odwiedziło wielu gości i wystawców z kraju i zagranicy m.in. przedstawiciele firm i instytucji: Leonardo Company S.A., Amphenol, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Liberty Steel, Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Partnerami stoiska DKL byli: LSSE S.A., WSSE „Invest-Park”
    Sp. z o.o., oraz Metal-Master.

  • DKL był jednym z 130 wystawców podczas IX Nocy w Instytucie Lotnictwa powiązanej z obchodami stulecia polskiego lotnictwa, która odbyła się 12 października w Warszawie. Wystawę odwiedziło ponad 43 tys. osób.

  • 25 października do DKL przystąpiła spółka XEOS. Symboliczna uroczystość odbyła się w Centrum Szkoleniowym XEOS, znajdującym się na Bielanach Wrocławskich. Podczas spotkania przedstawiciele Klastra oraz XEOS zaprezentowali możliwości współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem a firmą, będącą wspólnym przedsięwzięciem Lufthansy Technik oraz GE Aviation – dwóch światowych liderów branży lotniczej, którzy połączyli swoje siły, by stworzyć najnowocześniejsze na świecie centrum serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej.

Top