Doradcy od zwolnień bezpłatnie pomogą w ich wystawieniu w sieci

Jeśli jesteś pacjentem, któremu lekarz wystawił elektroniczne zwolnienie i nie wiesz, co masz z tym dalej zrobić lub może nie wiesz jak wystawić zwolnienie lekarskie online?
Reklama

To na ciebie od 2 maja czeka doradca ds. e-ZLA, który bezpłatnie i bez marnowania czasu w kolejce wyjaśni ci zasady obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich a także powie o korzyściach, jakie masz z tego, że twoje zwolnienie jest w sieci.

Nie tylko lekarze i pacjenci, ale także pracodawcy mogą korzystać z darmowych usług doradców. Konsultant ZUS wyjaśni, bowiem wątpliwości dotyczące zwolnień zarówno osobie, która zwolnienia online chce wystawiać, pacjentowi, który nie jest pewny, w jaki sposób jego pracodawca dowie się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” oraz pracodawcy, który chce poznać zasady funkcjonowania zwolnień w sieci.

– Żeby korzystać z elektronicznego obiegu zwolnień zarówno lekarz jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dlatego nasz konsultant nie tylko odpowie na pytania dotyczące e-ZLA, ale także założy konto, aktywuje i nauczy jak je obsługiwać a lekarzowi „ściągnie” także certyfikat, który bezpłatnie udostępniamy do podpisywania zwolnień w sieci – dodaje rzeczniczka.

Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy gdyż e-ZLA jest elektroniczne przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia. Nie grożą mu, więc konsekwencje w postaci obniżenia o 25 proc. zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu. Pracodawca na swoim indywidualnym koncie widzi prawie od razu zwolnienie, które lekarz wystawił pracownikowi, czyli ma błyskawiczną informacje o tym, kogo w pracy nie będzie.

– Pracodawca wie, że jego pracownik jest chory, ale nie widzi kodu choroby, więc nie wie, na co choruje – wyjaśnia Iwona Kowalska – może jednak przygotować zastępstwo na miejsce osoby, która dostała zwolnienie – dodaje.

System elektronicznych zwolnień jest, więc dużym ułatwieniem także dla pracodawców, ale pod warunkiem, że mają założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Do papierowych zwolnień nie chcą wracać lekarze, którzy poznali zasady wystawiania ich online. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje, bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Już wkrótce lekarz będzie mógł upoważnić asystenta medycznego, który wystawi zwolnienie w imieniu i na zlecenie lekarza.

Te wszystkie ułatwienia nie oznaczają, że ostatecznie pożegnaliśmy się ze zwolnieniami papierowymi. Te, bowiem lekarze będą mogli wystawiać jeszcze do końca listopada, jeśli wejdzie w życie ustawa przekładająca termin likwidacji papierowych zwolnień z 1 lipca na 1 grudnia 2018. Dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad – na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA).

Top