Dzięki aplikacji studentów Politechniki Wrocławskiej inne zwiedzanie

Udostępnij

Guide Me – tak nazywa się aplikacja mobilna stworzona przez trójkę studentów Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niej zwiedzający najnowszą wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu mogą przy pomocy telefonu komórkowego otrzymać dodatkowe informacje o eksponatach.

Reklama

Dariusz Dzikon, Paweł Janowski i Oleksandr Yeroshkin studiują na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. W zeszłym roku okazali się najlepsi w konkursie zespołowych projektów studenckich, na którym po raz pierwszy zaprezentowali pierwszą wersję aplikacji. Ich projekt spodobał się w muzeum i po kilku miesiącach prac powstała uaktualniona wersja Guide Me.

– Działanie programu jest intuicyjne i opiera się na sieci mikro nadajników umieszczonych przy konkretnych eksponatach i technologii Bluetooth – wyjaśnia Dariusz Dzikon. – Dzięki nim identyfikowane są poszczególne eksponaty i dobierane odpowiednie treści do wyświetlenia na ekranie. Jedyna ingerencja, potrzebna ze strony zwiedzającego, to zabranie ze sobą słuchawek.

Z aplikacją można obejrzeć najnowszą wystawę Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którą będzie można zwiedzać od 27 lutego. Na ekspozycji prezentowane będzie ponad 150 dzieł z okresu nazywanego wrocławskim manieryzmem (obejmuje on początek XVII wieku, kiedy miasto przeżywało rozkwit). Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie będą prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie.

– Opracowaliśmy w wersji cyfrowej dziesięć dzieł. Autorzy eskpozycji sami wybrali, które to będą obiekty, np. „Chrzest Chrystusa” czy „Chrystus przy kolumnie” – mówi Paweł Janowski.

Link do aplikacji i kod QR będą podane na plakatach na terenie wystawy. Po zainstalowaniu programu wystarczy zbliżyć się do danego obiektu, a na ekranie telefonu pojawią się dodatkowe informacje w postaci tekstu, grafiki i plików dźwiękowych. Opisy eksponatów dostarczyło muzeum, a ich wersje dźwiękowe przygotowało Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej.

Od strony merytorycznej nad pracą studentów czuwał prof. Kazimierz Choroś z Katedry Systemów Informatycznych.

Aplikacja umieszczona została na platformie Google Play. Można ją pobrać za darmo, zajmuje jedynie niecałe 60 MB.

Więcej o aplikacji można poczytać na stronie internetowej www.guideme.cba.pl oraz na https://www.facebook.com/guidemeproject/, a także wydarzeniu na facebooku https://www.facebook.com/events/1188699011233018.

Top