Budki lęgowe dla ptaków to najprostszy i najskuteczniejszy sposób aktywnej ochrony tych zwierząt. Dzięki zawieszeniu budek w przestrzeni miejskiej pomagamy ptakom zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dlatego wydział ochrony środowiska w polkowickim magistracie przekazał po dwie sztuki budek lęgowych do każdego przedszkola i żłobka na terenie Polkowic. To sporej wielkości mieszkania dla sikorek lub podobnej wielkości ptaków. Dzieciom z przedszkola „Słoneczko” przy ul. 11 Lutego ten ekologiczny prezent przekazała Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic ds. społecznych.

– W naszej gminie realizowany jest program edukacji ekologicznej skierowany do wszystkich grup i środowisk w Polkowicach, w tym również do przedszkolaków. W ramach tego programu prowadzimy sporo działań proekologicznych. Jednym z nich jest przekazywanie przedszkolom budek lęgowych – informuje Ewa Kowalik.

– Jest to element dbałości o bioróżnorodność, która jest ciągle zagrożona. Naszym obowiązkiem jest podejmowanie wszelkich działań które uświadamiają, że każdy organizm w przyrodzie ma wpływ na to jak żyje człowiek, a postępowanie człowieka wpływa na wszystkie inne organizmy. Powinniśmy uświadamiać naszym mieszkańcom, szczególnie tym najmłodszym, że należy pomagać wszystkim którzy są słabsi, albo tym, których środowisko przekształcamy – uważa wiceburmistrz Polkowic.

Z prezentu cieszy się Krystyna Krzyżaniak, dyrektorka PM2 „Słoneczko”. Tym bardziej, że działania proekologiczne na stałe wpisują się w program wychowawczy tego przedszkola.

– W naszej placówce staramy się od jak najwcześniejszego wieku kształtować u przedszkolaków postawy proekologiczne, zarówno poprzez pośredni jak i bezpośredni kontakt z przyrodą. Dlatego takie akcje bardzo nam w tym pomagają. Dzięki nim dzieci będą miały okazję obserwować, jak ptaki się zadomawiają w tych budkach i jak pojawia się w nich, a potem dorasta nowe pokolenie ptaków. To bezcenne doświadczenie dla każdego młodego człowieka – uważa Krystyna Krzyżaniak.

Budki lęgowe zawieszane są dwa razy w roku – na wiosnę (kiedy ptaki szukają miejsc do rozrodu) i na jesieni (kiedy chcąc przezimować szukają schronienia). Należy je zawieszać na wysokości od 2-5 metrów nad ziemią, aby nie znalazły się w zasięgu innych ptaków czy czworonogów (np. kotów). Budki lęgowe przekazane przez gminę przedszkolom i żłobkowi to mieszkania głównie dla sikorki modrej i sikorki sosnówki, ze średnicą wlotu 2,8 centymetra.

Przy okazji spotkania z burmistrz Ewą Kowalik, przedszkolaki przekazały na jej ręce ok. 20 kilogramów karmy dla kotów.

– Nasze dzieci wraz z rodzicami zbierały przez kilka dni tę karmę, bo wiemy, że gmina od lat prowadzi akcję dokarmia bezdomnych kotów. I to jest taki nasz prezent, który podkreśla troskę przedszkolaków o dziko żyjące zwierzęta – wyjaśnia Anna Ciechanowicz, nauczycielka w Przedszkolu Miejskim nr 2 „Słoneczko, m. in. prowadząca tam zajęcia proekologiczne.

Przekazanie karmy wiązało się z obchodzonym w lutym Światowym Dniem Kota. Święto to ustanowiono ponad 30 lat temu we Włoszech. Ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom.