Europejska Agencja Leków zaleca, by chorzy przyjmowali leki na cukrzycę. Komunikat na temat leków na cukrzycę

Udostępnij

Ryzyko odstawienia leków na cukrzycę znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, jakie wiążą się z występowaniem w niektórych lekach z metforminą niewielkiej ilości NDMA – podała Europejska Agencja Leków.

Reklama

„W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.” Ministerstwo Zdrowia.

Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków, które od lat 50. stosuje się w leczeniu cukrzycy. Według danych resortu zdrowia w Polsce leczonych nią jest 2,3 mln pacjentów. Ich zaniepokojenie wywołały doniesienia medialne, że lek jest zanieczyszczony silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA).

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela przekazała, że w niektórych lekach na cukrzycę z metforminą faktycznie wykryto NDMA.

– Firmy zostały poproszone o zbadanie i przetestowanie leków metforminowych w UE pod kątem NDMA oraz o przekazanie wyników – poinformowała Loonela.

Jak podkreśliła, choć ryzyko związane z NDMA było dotąd bardzo małe, należy unikać tej substancji w lekach. Dlatego, jeśli zostanie stwierdzone, że ilość NDMA przekracza określony poziom, organy regulacyjne podejmą odpowiednie działania.

Na razie, według Europejskiej Agencji Leków (EAL), poziom NDMA zaobserwowany w niektórych lekach z metforminą jest niski, dlatego pacjenci mają kontynuować przyjmowanie swoich leków, aby kontrolować cukrzycę.

Przerwanie leczenia może narazić pacjentów na poważne i długotrwałe problemy zdrowotne. EAL podkreśliła, że powikłania związane z niekontrolowaną cukrzycą obejmują choroby serca, uszkodzenie nerek, problemy z oczami i uszkodzenia stopy, które mogą prowadzić nawet do amputacji.

W zeszłym roku NDMA i inne zanieczyszczenia tej samej klasy (nitrozoaminy) odkryto w lekach na nadciśnienie tętnicze – sartanach. We wrześniu wezwano firmy medyczne do podjęcia kroków gwarantujących, że nitrozoamina nie znajdzie się w lekach dla ludzi, w tym w metforminie. Przedsiębiorstwa miały niezwłocznie zgłaszać wszelkie zanieczyszczenia w lekach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że nie ma informacji, które wskazywałyby na konieczność wycofania z rynku metforminy ani rekomendowania pacjentom, aby przestali przyjmować lek.

źródło:tvp.pl/MZ

Top