Jajko w roli głównej czyli Tradycje Wielkanocne 2023

Udostępnij

Gminny konkurs kulinarny, organizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, to nie tylko uczta kulinarna ale również wizualna. Przepięknie ozdobione domki, misternie wykonane potrawy, do tego zapachy tradycyjnych potraw:  jajek, żurku, wielkanocnych babek- wszystko to  wypełniło świetlicę w Osieku i dało przedsmak Świąt Wielkanocnych.

Reklama

Tradycje wielkanocne jak co roku przyciągnęły  tłumy głównie pasjonatów kuchni. Mieszkańcy gminy mieli okazję do rozmów, dzielenia się przepisami, pomysłami oraz kupienia m.in. pięknych stroików.

Ta przedświąteczna atmosfera  jest już od 14 lat wizytówką naszej gminy. Wielkanocne Tradycje to przede wszystkim miejsce spotkań i integracji. W jednym miejscu spotykają się różne kultury, które po wymieszaniu dają nam pyszne dania i niezapomniane przeżycia – nie tylko smakowe.

Wójt Tadeusz Kielan nie krył dumy z tego, że gminna impreza przyciąga tumy. Co roku coraz większa liczba gospodyń bierze udział w kulinarnych rywalizacjach, a mieszkańcy chętnie przychodzą i ustawiają się w kolejce by spróbować wszystkich pyszności.

– Są takie imprezy, na które czekamy cały rok i Tradycje Wielkanocne są jedną z nich. Podziwiamy kunszt kulinarny naszych gospodyń. Uwielbiamy patrzeć na to ile frajdy  sprawia dekorowanie domków i przygotowywanie świątecznych potraw – mówi Tadeusz Kielan.

– Ta impreza charakteryzuje się tym, że z biegiem lat się zmienia, ale łączy ją jedno – zamiłowanie do tradycji – powiedziała  Magdalena Dubińska, dyrektorka Ośrodka Kultury Gminy Lubin. – W tym roku wróciliśmy również do tradycyjnego deseru – baby wielkanocnej.

O nagrody w konkursie kulinarnym walczyło 13 kół w trzech kategoriach:  jajko w roli głównej, danie główne oraz deser – babka wielkanocna. I to właśnie deser okazał się w tym roku zwycięskim daniem. Grand Prix trafiło w ręce sołectwa z Kłopotowa za babkę z kruszonką.

Stoiska uginały się pod pysznym jedzeniem.

– Mamy krokiety nadziewane białą kiełbaską i jajeczkiem, mamy koreczki z białą kiełbaską, jajkiem, pomidorem suszonym i zieleniną. Mamy też pyszny deser – babeczka z kruszonką, borówką, truskawką i bitą śmietaną. Oprócz tego mamy też jabłecznik, żurek i wiele innych pyszności – zachwalała Ewa Gil, sołtys Kłopotowa, która przyznaje, że dla niej w świętach najważniejsza jest rodzinna atmosfera i rozmowa z bliskimi przy stole. – Ale na tym stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw – dodaje. – Musi być biała kiełbasa, żurek, chleb, a do koszyczka oczywiście kolorowe pisanki, które co roku robimy z dziećmi. Malowane, barwione w cebuli, buraku, drapane. Robimy je na wiele sposobów.

W tym artystycznym szaleństwie udział bierze cała rodzina pani Ewy.

– Pomagam w gotowaniu i w robieniu pisanek, to fajnie spędzony czas – przyznaje jej córka Alina.

Panie Agnieszka i Jadwiga z Pieszkowa również wyczarowały pyszne potrawy wielkanocne.

– To przede wszystkim jajka faszerowane, jedne są z szynką, drugie z wędzoną makrelą, mamy też pieczeń rzymską z jajkiem, jest kurczak faszerowany szpinakiem i jajkiem, pieczone kartofle i warzywa, mamy też cały talerz domowych wędlin i pyszny żurek i barszcz biały, a na deser tradycyjną babkę wielkanocną – wyliczały.

Pani Halina z Krzeczyna Wielkiego postawiła na dziczyznę.

– Przygotowałyśmy pasztet z dzika, z żurawinką, karkówkę pieczoną z boczkiem, kapustą i grzybami, chleb z ziołami, mamy też swojskie – wylicza. – Oprócz tego częstujemy ciastem.

Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom prezentowanych potraw okazał się bardzo wysoki. W skład oceniających weszły osoby, na co dzień związane zawodowo z działalnością gastronomiczną: Tomasz Herbuś – właściciel restauracji Chinkalnia, Joanna Rychlewicz- właścicielka restauracji Włoska Boska oraz Piotr Mikuła -właściciel winnicy w Zimnej Wodzie.

W czasie kiedy jurorzy rozpoczęli degustację konkursowych potraw, organizatorzy ogłosili wyniki dwóch konkursów plastycznych na kartkę i pisankę wielkanocną. Grand Prix za kartkę zdobył Witold Wilk ze Szklar Górnych.

Tradycją spotkań przedświątecznych jest Puchar Wójta Gminy Lubin za najpiękniejszy tradycyjny domek wielkanocny, który w tegorocznej edycji otrzymało Sołectwo Szklary Górne. Poziom wszystkich dekoracji był wyjątkowo wysoki, każdy z uczestników zadbał o najmniejszy szczegół zaskakując pomysłowością i urokiem przygotowanych ozdób.

Od początku konkursowi towarzyszą występy artystyczne. W tym roku na scenie zaprezentowały się grupy młodych artystów – trio Aleksandra Klisowska, Wiktoria Polańska, Krzysztof Polański oraz duet Natalia Witwicka  i Jakub Gościniak. Ciepłe przyjęcie widzów zachęciło muzyków do spontanicznego połączenia sił i wspólnego wykonania kilku hitów muzyki popularnej.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyły warsztaty artystyczne. Mieszkańcy mieli okazję ozdobienia  piernikowych jajeczek przygotowanych przez członkinie Wrzosowej Krainy, a materiałowe zajączki powstawały pod okiem Elżbiety Wojs, laureatki nagrody Anioł Kultury Gminy Lubin.

Nie zabrakło rękodzieła artystycznego oraz lokalnych wyrobów, które można było nabyć na świąteczne upominki. Uczestnicy wydarzenia jak zawsze również degustowali przygotowane przez uczestników potrawy – pyszne jaja faszerowane na różne sposoby, dania mięsne, żurki i wielkanocne babki.

W tym roku do konkursu trafiło również ponad 100 kartek i 60 pisanek z gminnych szkół i punktów przedszkolnych oraz zgłoszonych indywidualnie, wykonanych różnymi technikami z niezwykłą pomysłowością i dokładnością. Wiele z nich nagrodzono i wyróżniono, a dyplomy i upominki wręczał wójt Tadeusz Kielan oraz radny Jerzy Tadla.

Pamiątkowa fotografia zbiorowa

Pamiątkowa fotografia zbiorowa

Laureaci konkursu kulinarnego

GRAND PRIX SOŁECTWO KŁOPOTÓW – Babka z kruszonką– 700 zł

Kategoria JAJKO W ROLI GŁÓWNEJ:

I miejsce –  Sołectwo Raszówka – 500 zł

II miejsce – Klub pod garami – 500 zł

III miejsce – Pieszkowianki oraz Ekipa z Krainy Skowronka – 400 zł

Kategoria DANIE GŁÓWNE:

I miejsce – Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego – 500 zł

II miejsce – Sołectwo Zimna Woda  – 500 zł

III miejsce –  Sołectwo Składowice oraz Koło Kobiet Niezależnych Babeczki – 400zł

Kategoria DESER – BABKA WIELKANOCNA:

I miejsce –  Siedlecka Nuta oraz Buczynianki – 500 zł

II miejsce –    Sołectwo Szklary Górne – 500 zł

III miejsce – Sołectwo Wiercień  – 400 zł

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin

źródło: Gmina Lubin

Top