Jubileusz 35- lecia zespołu Lubin. Krótka historia Zespołu

Śpiewy, tańce, podziękowania, piękne bukiety kwiatów i życzenia towarzyszyły oficjalnym obchodom 35-lecia zespołu folklorystycznego Lubin z Krzeczyna Wielkiego.

Reklama

Podczas uroczystego spotkania wystąpiły zaprzyjaźnione grupy: Zachęta z Zimnej Wody i Łużyczanki z Pobiednej.  Zespół Lubin także sprawił wszystkim  niespodziankę, prezentując nowy repertuar, na który złożyły się tańce i przyśpiewki rzeszowskie.

Świętowanie 35-lecia rozpoczęło się wspólnym polonezem oraz multimedialną prezentacją na temat osiągnięć i historii zespołu. Ta lista osiągnięć i nagród jest bardzo długa. Wystarczy przypomnieć tylko ostatnie wyróżnienia, m.in. za całokształt prac od Marszałka Województwa Dolnośląskiego, I miejsce na Festiwalu współczesnej kultury ludowej „Swojskie granie i śpiewanie” i w końcu najważniejsza nagroda kulturalna Gminy Lubin, czyli  Super Anioł 2018.

– Tak dostojny jubileusz to doskonała okazja by podziękować za Państwa pełną pasji i profesjonalizmu pracę , promowanie Gminy Lubin oraz podtrzymywanie tradycji polskiego folkloru. Nie tylko najdłuższy staż predestynuje Was do tego, by być dumą naszej gminy i jej wizytówką. Wasze występy urzekają słuchaczy i sprawiają, że każde wydarzenie w którym uczestniczycie, zyskuje wyjątkową energię i klimat – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin, wręczając zespołowi kwiaty, list gratulacyjny i prezent.

Prezentem był czek na 4 tysiące złotych na zakup instrumentu muzycznego. Ośrodek Kultury Gminy Lubin dołożył kolejny czek na 700 zł na kupno futerału. Nagrodził też indywidualnie specjalnymi dyplomami i upominkami wszystkich członków zespołu.

– Zawsze otrzymujecie nagrody zespołowe, a my wiemy jak wiele pracy wymaga przygotowanie Waszych barwnych tańców i  śpiewu, dlatego z  tej wyjątkowej okazji, chcemy każdemu z osoba pogratulować i podziękować – mówiła Magdalena Dubińska dyrektor OKGL.

W zespole Lubin czynnie działa dziś ok. 30 osób, w wieku od 6 do przysłowiowych 107 lat

– Spotykamy się na próbach w świetlicy raz w tygodniu na 2,5 godziny. Taniec i śpiew daje nam wszystkim dużo radości i energii. Gorąco zachęcamy wszystkich chętnych mieszkańców Gminy Lubin do przyłączenia się do nas – mówi z uśmiechem Tomasz Nowosiadło, od dwóch lat instruktor zespołu.

Najmłodszy członek zespołu to 6 letnia Agatka.  Do dziś aktywnie działa w nim pięć osób, które przed 35 laty zainicjowały powstanie tej folklorystycznej grupy. Im także dziękowano w specjalny sposób. Łez wzruszenia nie kryła wówczas Irena Kądziołka.

– Kupiliśmy z mężem działkę w Krzeczynie Wielkim i budowaliśmy dom, spotykając się jednocześnie z nowymi sąsiadami, zawierając nowe przyjaźnie. Na jednym z takich spotkań padł pomysł powołania zespołu i tak minęło nam właśnie 35 lat. Nie zawsze było łatwo ale zawsze staraliśmy się nawzajem wspierać – mówiła Irena Kądziołka.

Członkowie zespołu odebrali wiele podziękowań i życzeń. Oprócz wójta Tadeusza Kielana życzenia składali licznie zgromadzeniu przedstawiciele Gminy Lubin m.in: Jerzy Tadla sołtys Krzeczyna Wielkiego,  Elżbieta Białosiewicz sołtys Chróstnika, Jan Olejnik sołtys Gorzycy, Lidia Cesarz sołtys Krzeczyna Małego oraz  Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin. W imieniu władz powiatu życzenia składała Jadwiga Musiał wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego. Specjalną piosenkę z życzeniami wykonał sympatyk  zespołu w stroju kominiarza,  z życzeniami szczęścia i powodzenia dla wszystkich uczestników spotkania.

Historia zespołu folklorystycznego „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego

W roku 1983 przy Kole Gospodyń Wiejskich w Krzeczynie Wielkim powstał amatorski zespół śpiewających kobiet. Była to samoistna inicjatywa mieszkanek wsi, do których dołączyły mieszkanki osiedla Krzeczyn. Pierwszym instruktorem zespołu był pan Zbigniew Kądziołka następnie zatrudniona została pani Elżbieta Pakuła, jako muzyk i choreograf. Rok 1983 i 1984 to okres wytężonej pracy, ćwiczeń wokalnych, tanecznych a także występów (jeszcze sporadycznych) na wiejskich uroczystościach. Wówczas zespół nazywał się „Krzeczynianie”. W okresie tym z własnych środków uszyto jednolite stroje, w których to zespół pierwszy raz wystąpił na IV Spotkaniach Zespołów Folklorystycznych województwa legnickiego w Złotoryi. Od 1985 roku zespół został objęty opieką przez Urząd Gminy w Lubinie. Od tego roku zaczął się dla zespołu okres wyjątkowo pracowity. Zespół zyskał swobodę poruszania się na scenie, powiększył repertuar śpiewnych pieśni o region rzeszowski i coraz lepiej tańczył. Oczywiście nadal aktywnie uczestniczył w wielu imprezach okolicznościowych, konkursach i przeglądach, gdzie uzyskiwał liczne wyróżnienia. Od roku 2002, zespół występuje w koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubinie. Uświetnia swoimi występami przeglądy folklorystyczne, dożynki, śpiewa i tańczy dla ludzi niepełnosprawnych.  Od 4.10.2001 r. zespół  stał się stowarzyszeniem znanym pod nazwą Zespół Folklorystyczny „Krzeczynianie” z Krzeczyna Wielkiego. Wkrótce ze względu na podział terytorialny, nazwa zostaje zmieniona na „Lubin”. „Lubin” jest zespołem wielopokoleniowym, występują w nim: dziadkowie i babcie, ich dzieci oraz wnuki. Działa pod opieką Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Próby odbywają się w świetlicy wiejskiej w Chróstniku. Zespół zdobywa wiele nagród na wielu scenach na terenie gminy i poza jej granicami, propagując folklor i krzewiąc postawy patriotyczne. Co roku organizuje Biesiadę Zespołów Folklorystycznych. W lipcu 2016 r. zespół reprezentował Gminę Lubin na Festiwalu Folklorystycznym w Pradze. Dziś kierownikiem zespołu jest pan Tomasz Nowosiadło.

Top