KGHM będzie poszukiwał złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zgody na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka przez KGHM zapadła.

Reklama

Europejscy urzędnicy sprawdzali, czy wydanie w 2014 roku koncesji dla KGHM nie stanowiło niedopuszczalnej we wspólnocie pomocy państwa. Jak się okazuje, wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Komisja Europejska przeprowadziła ocenę udzielenia koncesji na wniosek Darley Energy Poland.

Przyznane w 2014 roku zezwolenie dla KGHM na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka obejmowało zgodę na pierwszeństwo w uzyskaniu prawa użytkowania górniczego. KGHM posiada koncesję na prowadzenie prac w tym rejonie do 2019 roku.

– Byliśmy przekonani, że koncesja została przyznana KGHM zgodnie z obowiązującym prawem – powiedział Radosław Domagalski, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. po opublikowaniu przez KE pozytywniej dla firmy opinii.

Serwis prasowy KGHM, Komisja Europejska uznała, że proces udzielenia koncesji został przeprowadzony w sposób przejrzysty, konkurencyjny i niedyskryminujący.

W uzasadnieniu wskazała,że wszyscy wnioskodawcy mieli jednakowy dostęp do informacji o przebiegu postępowań administracyjnych oraz do konkurencyjnych wniosków. Mogli oni zmieniać swoje wnioski na równych warunkach i wszyscy z nich skorzystali z tej możliwości, włącznie z DEP.

Domagalski dodał, że wydobycie złóż soli potasowo-magnezowej jest integralnym elementem długoterminowego planu rozwoju KGHM. – To właśnie w Polsce będzie realizowany największy plan inwestycyjny i rozwojowy. Do 2021 roku zainwestujemy głównie w rozwój ciągu technologicznego około 15 miliardów złotych, z czego minimum 10 miliardów w kraju – zaznaczył.

Top