KGHM i samorządy Zagłębia Miedziowego podpisały deklarację

Udostępnij

Deklarację podjęcia wspólnych działań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego podpisali  przedstawiciele 31 samorządów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na dzisiejsze spotkanie zaproszone zostały łącznie 34 samorządy. Zabrakło przedstawiciela miasta Lubina.

Reklama

Samorządowcy zadeklarowali m.in. podjęcie wspólnych prac na rzecz opracowania strategii rozwoju Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego (LGOF). Obejmie ona m. in. diagnozę obszarów wymagających intensywnego wsparcia, jak również określi potencjał rozwojowy podregionu. Pozwoli to na zidentyfikowanie wyzwań, wizji, celów i zdań stojących przed LGOF.

Wśród inwestycji, dofinansowanych z kolejnego budżetu Unii Europejskiej, mogą się znaleźć m.in. ważne połączenia drogowe, centra przesiadkowe, przedsięwzięcia ekologiczne i nisko emisyjne oraz wiele usług publicznych dla lokalnych społeczności.

Zdaniem Łukasza Puźnieckiego, burmistrza Polkowic, to wspólne działanie samorządów jest świadectwem odpowiedzialności za równomierny i zrównoważony rozwój terytorialny naszego podregionu i całego Dolnego Śląska, a to możliwe jest jedynie dzięki bliskiej współpracy.

– Myślę, że bardzo dobrze wpisuje się w to projekt budowy kolei aglomeracyjnej, łączącej Legnicę, Lubin, Polkowice i Głogów, mogącej być komunikacyjnym kręgosłupem dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że był to jeden z tematów poruszonych podczas prezentacji poprzedzającej podpisanie dokumentów – dodał burmistrz Polkowic.

Dokument nie pociąga za sobą żadnych zobowiązań finansowych, ani prawnych. Szczegółowe zasady współpracy zostaną uregulowane w odrębnych porozumieniach bądź umowach.

Na spotkaniu zabrakło przedstawicieli Lubina, Ścinawy i Chocianowa, samorządowców skupionych wokół prezydenta Roberta Raczyńskiego. Powiat lubiński  reprezentował Bernard Langner, który podpisał deklarację w imieniu Starostwa lubińskiego.

Podczas spotkania w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Marek Obrębalski, przedstawił tematyczną prezentację i zachęcał uczestników do wspólnej dbałości o przyszły rozwój regionu wraz z samorządem województwa.

Deklaracja:

Reprezentując mieszkańców Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, zamieszkujących obszary miejskie i wiejskie gmin oraz powiatów:

gminy Chojnów, gminy Miejskiej Chojnów, gminy Gaworzyce, gminy Głogów, gminy Miejskiej Głogów, gminy Góra, gminy Grębocice, gminy Jemielno, gminy Jerzmanowa, gminy Kotla, gminy Krotoszyce, gminy Kunice, gminy Legnica, gminy Legnickie Pole, gminy Lubin, gminy Miłkowice, gminy Niechlów, gminy Pęcław, gminy Polkowice, gminy Prochowice, gminy Przemków, gminy Radwanice, gminy Rudna, gminy Ruja, gminy Wąsosz, gminy Żukowice, Powiatu Głogowskiego, Powiatu Górowskiego, Powiatu Legnickiego, Powiatu Lubińskiego, Powiatu Polkowickiego,

jak również mając na względzie troskę o rozwój społeczno-gospodarczy tegoż Obszaru, wyrażamy wolę podjęcia wspólnych działań na rzecz ustanowienia partnerstwa, pogłębiającego naszą współpracę i integrację terytorialną w celu zoptymalizowania wykorzystania szans i potencjałów rozwojowych w przyszłym okresie programowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Podejmujemy wyzwania zawarte w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego dla zapewnienia warunków trwałego rozwoju na obszarze objętym Deklaracją.

Wykorzystując potencjał ok. 450 tys. mieszkańców Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, deklarujemy:

1. Zintensyfikowanie działań, mających na celu zacieśnienie współpracy i wzmocnienie więzi partnerskich oraz podniesienie jakości i skuteczności działania reprezentowanych przez nas jednostek samorządu terytorialnego.

2. Stosowanie zasady partnerstwa i współpracy, dążąc do zrównoważonego rozwoju całego Obszaru Funkcjonalnego.

3. Wypracowanie formy organizacyjno-prawnej partnerstwa zdolnego do skutecznego zabezpieczania interesów gmin i powiatów członkowskich względem działań instytucji centralnych i regionalnych w zakresie absorpcji środków pomocowych Unii Europejskiej i budżetu państwa w perspektywie finansowej 2021-2027.

4. Podjęcie wspólnych prac na rzecz opracowania strategicznego dokumentu rozwoju Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, w tym prac na rzecz zarówno zdiagnozowania obszarów wymagających intensywnego wsparcia, jak również określenia potencjałów rozwojowych podregionu, a w konsekwencji zidentyfikowania wyzwań, wizji, celów i zadań przed nim stojących.

5. Dążenie do uchwalenia na naszym Obszarze Funkcjonalnym instrumentu terytorialnego, przyczyniającego się do realizacji polityki rozwoju, który uwzględniał będzie wyznaczone przez nas cele strategiczne oraz kierunki Polityki Spójności UE w okresie 2021-2027.

6. Współpracę z Zarządem Województwa Dolnośląskiego i Rządem RP w celu określenia finansowych narzędzi wsparcia wypracowanej przez nas strategii rozwoju oraz uczynienia przyjętej przez nas formy partnerstwa beneficjentem sposobu wspomagania obszarów funkcjonalnych ze środków unijnych oraz krajowych.

Deklaracja gmin i powiatów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego stanowi wyraz woli naszej współpracy, jak również świadectwo odpowiedzialności za równomierny i zrównoważony rozwój terytorialny naszego podregionu i całego Dolnego Śląska. Deklaracja nie pociąga za sobą żadnych zobowiązań finansowych ani prawnych dla którejkolwiek ze stron. Szczegółowe zasady współpracy, w zależności od przyjętej formy prawnej, zostaną uregulowane w odrębnych porozumieniach bądź umowach zawartych między stronami.

Top