KGHM idzie w innowacyjne rozwiązania i rozszerzenie przedmiotu działalności

Zarząd KGHM Polska Miedź Spółka Akcyjna zwołuje na 15 marca 2018 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, gdzie poza punktami porządkowymi jest zmiana przedmiotu działalności oraz zmiany Statutu KGHM.

Reklama

„Zmienia się przedmiot działalności KGHM Polska Miedź S.A., poprzez rozszerzenie dotychczasowego przedmiotu działalności o dzierżawę własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim. Wobec powyższego, zmienia się Statut Spółki w następujący sposób: W § 6 ust.1 Statutu Spółki dodaje się punkt 85 o następujące treści: „85) Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim (77.40.Z)”.

Zmiana przedmiotu działalności spółki polega na rozszerzeniu przedmiotu działalności spółki o podklasę 77.40.Z .

Poniżej szczegółowe uzasadnienie dla wnioskowanych zmian:

W związku z planami rozwojowymi Spółki oraz szeroko prowadzoną działalnością badawczo – rozwojowo – innowacyjną zasadne jest rozważenie możliwości komercjalizacji niektórych przedmiotów praw własności intelektualnej zrealizowanych prac badawczo – rozwojowych poprzez sprzedaż udziałów w prawach do własności intelektualnej, bądź udzielanie osobom trzecim licencji na korzystanie z rozwiązań chronionych prawem wyłącznym (np. z prawa do patentu) lub innych rozwiązań, czerpiąc z tego stosowne korzyści.

Obecnie Statut Spółki nie pozwala na prowadzenie działalności w zakresie komercjalizacji własności intelektualnej. Wobec powyższego wskazane jest rozszerzenie przedmiotu działalności Spółki o podklasę 77.40.Z – Dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.

Podklasa ta obejmuje działalności związane z dzierżawą własności intelektualnej i podobnych produktów, za którą pobierane są opłaty w formie tantiemów lub opłat licencyjnych dla ich właściciela. Dzierżawa tych produktów może dotyczyć – zezwolenia na reprodukcję, wykorzystywania w późniejszych procesach lub produktach, koncesji autoryzowanej dystrybucji (franszyzy). Obecni właściciele mogą, ale nie muszą być twórcami tych produktów.

Szczegółowo 77.40.Z obejmuje:
– dzierżawę własności intelektualnej, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim, takich jak książki lub oprogramowanie komputerowe,
– tantiemy lub opłaty licencyjne płacone za prawo do korzystania z:
– prawa do patentu,
– znaków handlowych, nazwy marek,
– prawa do badania i oceny minerałów,
– franszyzy.

Ponadto, dokonanie zmian w tym zakresie ma na celu umożliwienie realizacji zapisów Strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2017 – 2021 (z perspektywą do roku 2040) w przedmiocie Strategii Wspierającej Innowacje, której głównym celem jest:
– zwiększenie roli kapitału intelektualnego w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
– efektywne zarządzanie innowacjami w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.
– Ochrona własności intelektualnej w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.

Dokładnie chodzi o dzierżawę własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim. W skrócie zmiana ma doprowadzić do tego, aby spółka mogła prowadzić komercjalizację prowadzonych badań, sprzedaż udziałów w prawach itp.

Obecnie statut KGHM nie pozwala na prowadzenie działalności w zakresie komercjalizacji własności intelektualnej. W praktyce więc spółka mogłaby na tym zarabiać w bardzo ograniczony sposób. Zmiana statutu, będącego kluczowym dokumentem dla każdej spółki, umożliwia zmianę tej niekorzystnej sytuacji.
KGHM w nowych szatach

KGHM musi mierzyć się z coraz większymi wyzwaniami, a zarządzający spółką maja tego świadomość. Zresztą szefowie spółki mają tego świadomość. Koncern rozszerza sferę działalności. Z jednej strony to zakup nowych aktywów wydobywczych (wciąż trwa konsumpcja przejęcia kanadyjskiej Quadra FNX). Z drugiej zaangażowanie w nowe projekty lub lepsze wykorzystanie już posiadanego potencjału. Takim przykładem może być drążenie szybów.

Top