KGHM podejmie decyzje w sprawie przyszłości aktywów zagranicznych

Domagalski-Łabędzki, prezes spółki, zaznacza, że projekt miedziowo-złotowy Ajax w Kolumbii Brytyjskiej może być „trwale zamrożony”. Zwiększyć ma się za to produkcja w chilijskim Sierra Gorde.

Reklama

– Zarząd obecnie pracuje nad różnymi wariantami rozwoju projektu Victoria, który jest najbardziej obiecującym projektem w Ameryce Północnej – mówił Domagalski-Łabędzki. Zaznaczał jednak, że KGHM podejmował do tej pory nieroztropne decyzje odnośnie do inwestycji zagranicznych. Doprowadziło to do niskich stóp zwrotu z podejmowanych inwestycji i wysokiego zadłużenia spółki.

W ramach założeń biznesowych Strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2017-2021 z perspektywą do roku 2040, zapisano przygotowanie optymalnych planów finansowo-operacyjnych realizacji projektów m.in. Victoria. Projekt Victoria należy do KGHM International od 2002 roku. Będzie realizowany w przypadku generowania przez spółkę odpowiednich nadwyżek finansowych.

Prezes KGHM nie wyklucza natomiast „trwałego  W grudniu 2017 roku władze prowincjonalne kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej zdecydowały o nieprzyznaniu pozwolenia środowiskowego dla projektu miedziowo-złotowego Ajax, którego większościowym (80 proc.) właścicielem jest KGHM Ajax.

– Parametry budzą poważne wątpliwości. Zamrażamy ten projekt, tak, żeby ponosić minimalne koszty. Oczywiście ścieżka prawna nie jest całkowicie zamknięta – komentuje Domagalski-Łabędzki.

Większa produkcja na Sierra Gorda

Prezes KGHM poinformował też o planach zwiększenia dziennego przerobu rudy o 20-30 proc. w chilijskiej kopalni Sierra Gorda na przestrzeni najbliższych dwóch lat – z obecnych 110 tys. ton do 130-140 tys. ton. Spółka nie planuje jednak nowych dużych inwestycji kapitałowych w ten projekt.

Odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Domagalski-Łabędzki dodał, że na poziomie wyniku operacyjnego jest ona „na plusie”. – Oczywiście dług, który został zaciągnięty na sfinansowanie projektu na skutek istotnie przekroczonych nakładów inwestycyjnych do roku 2014, cały czas obciąża nasze wyniki finansowe i powoduje, że przepływ finansowy jest negatywny – zaznaczył.
BiznesAlert.pl

Top