Konferencja w Polkowicach dotycząca profilaktyki nowotworów jelita grubego

Udostępnij

W Urzędzie Gminy w Polkowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona Programowi badań przesiewowych raka jelita grubego wpisujący się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Reklama

W trakcie spotkania została podpisana deklaracja o podjęciu współpracy między samorządami. Realizatorem programu jest Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, a koordynatorem projektu – Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu. W ramach współpracy, na te chwilę DCO przekazało 100 testów na krew utajoną Polkowickiemu Centrum Usług Zdrowotnych.

Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski „Dzisiaj spotkaliśmy się w Polkowicach, żeby wspólnie z samorządowcami Polkowic stworzyć koalicję na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadziliśmy we Wrocławiu z dobrym skutkiem dla mieszkańców Wrocławia, obecnie chcemy wyjść poza granice Wrocławia i zachęcać samorządowców z Dolnego Śląska do bardziej aktywnej działalności na rzecz profilaktyki.”

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki „Bardzo się cieszę, że akurat gmina Polkowice – serce zagłębia miedziowego będzie tą pierwszą miejscowością po Wrocławiu, gdzie będziemy stosować program profilaktyczny chorób dolnego odcinka układu pokarmowego. Bardzo dziękuję Panu Wicemarszałkowi Marcinowi Krzyżanowskiemu za tą wspaniałą inicjatywę, cieszę się również, że ten program będzie realizowany wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym, to bardzo ważne. Bierzemy się do pracy, zdrowie Polkowiczan jest dla mnie najważniejsze, dlatego wierzę, że ten pilotaż będzie w dalszym ciągu na terenie naszej gminy kontynuowany.”

Dr n. med. Ireneusz Pawlak „Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala nam na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku zapraszamy chorego na badanie kolonoskopowe, które jest podstawowym badaniem przesiewowym, następnie chory ten wchodzi w ścieżkę kompleksowej opieki, jeżeli jest taka potrzeba – do kompleksowego leczenia onkologicznego.”

Projekt zakłada wdrożenie testów na krew utajoną będących nieinwazyjną metodą działania o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala wytypować osoby które bezwzględnie powinny przystąpić do badań przesiewowych.

W efekcie realizacji pilotażu onkologicznego na Dolnym Śląsku zebrano dane obrazujące wysoki odsetek pacjentów z nowotworem jelita grubego ( C18 – C20 ) w wysokich stadiach zaawansowania nowotworu.

Większości zmian można byłoby uniknąć poprzez regularny udział populacji Dolnego Śląska w programach przesiewowych – w tym przypadku w kolonoskopii.

Niestety wciąż bardzo mało osób korzysta z badań przesiewowych. Choroby nowotworowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Istotnym elementem przeciwdziałania chorobom nowotworowym jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety w większości przypadków pierwsze objawy nowotworów złośliwych  pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest już zaawansowana.

Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, które pomagają w wykryciu choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne przeprowadzanie mogłoby radykalnie ograniczyć umieralność na niektóre z nowotworów, w tym nowotwory jelita grubego, z których nadal korzysta bardzo mało osób. Analizy własne Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu wskazują na drastycznie niski procent objęcia populacji badaniami kolonoskopowymi – na poziomie ok. 4% populacji.

Badanie mogą wykonać::

– osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,

– osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.

Badanie kału na krew utajoną  przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest      to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe   do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy           do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Top