Konkurs KGHM. I TY możesz zostać Ambasadorem Polski

Udostępnij

KGHM, miedziowy potentat,  ogłasza konkurs „Ambasador Polski” w którym każdy może wziąć udział i zgłosić własnych faworytów. Zwycięzców poznamy na początku października.

Reklama

Kto z Polaków swoją postawą, o której usłyszał cały świat, zasłużył na tytuł „Ambasadora Polski”? Kandydatów do tego tytułu może zgłosić każdy z nas. Ostateczną decyzję podejmą Internauci.

Idea konkursu to docenienie starań osób z różnych środowisk, które pracują na dobre imię Polski na świecie. Koncern KGHM sam ma w tej dziedzinie spore doświadczenie, bo swoje produkty, czyli miedź i srebro oferuje na czterech kontynentach. 80 proc. sprzedaży do eksport. Ale polskość można promować nie tylko na niwie biznesowej…

O Polakach za granicą słyszmy najczęściej wtedy, gdy występują na sportowych arenach. Każdy wyczyn naszych piłkarzy, siatkarzy czy skoczków narciarskich można obserwować na żywo w sieci oraz w telewizji.

Ale prawdziwymi bohaterami, którzy sprawiają, że o Polakach mówi się dobrze na świecie, są też ludzie i organizacje, które bezimiennie promują nasz kraj swoją postawą. To, wbrew pozorom, zdarza się dość często.

Zgłoś swojego kandydata do 3 września

By bohaterowie nie byli bezimienni
Szerokim echem na całym świecie odbiła się interwencja polskich prawników z Instytutu Ordo Iuris, którzy wystąpili o przyznanie statusu uchodźców rosyjskiej rodzinie. Władze szwedzkie odebrały ojcu dzieci i przekazały do pieczy zastępczej. Obywatele Rosji – ojciec z trzema córkami – nie mogąc znieść rozstania, uciekli ze Szwecji i przez Polskę usiłowali dostać się do Federacji Rosyjskiej.
Rodzina znalazła schronienie w naszym kraju, a dzięki pomocy prawników Ordo Iuris udało się zapobiec siłowemu odebraniu maluchów przez szwedzkie służby socjalne.

Wielkiego wyczynu dokonał natomiast kapucyn Maciej Jabłoński – polski misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Zakonnik-lekarz uratował noworodka, który przyszedł na świat w miejscowości Ngaoundaye – przy granicy Kamerunu z Czadem. Dziecko po urodzeniu nie dawało oznak życia – trzeba było dogrzać jego organizm. Kapucyn postanowił wykorzystać swoje ciało jako inkubator i przytulonemu do siebie chłopcu oddawał własne ciepło.

W lipcu Stany Zjednoczone dowiedziały się z kolei o bohaterskiej akcji polskiego policjanta, który uratował życie kobiecie. Do zdarzenia doszło na autostradzie w stanie Illinois, po tym jak miejscowa policja dostała zgłoszenie o planowanej próbie samobójczej. Na miejscu najszybciej pojawił się Adrian Guziewski, który złapał desperatkę i ryzykując własnym życiem, ściągnął ją z mostu.

Życie Polakowi zawdzięcza też 55-letni rosyjski turysta, który wypoczywał na wakacjach nad Morzem Czarnym w bułgarskim Słonecznym Brzegu. Podczas plażowania Sebastian Kosterna zauważył dryfujące na wodzie ciało. Polak – na co dzień pracujący jako funkcjonariusz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu – natychmiast rzucił się na ratunek. Przepłynął kilkadziesiąt metrów, po czym wydostał na brzeg tonącego mężczyznę i przeprowadził sztuczne oddychanie, dzięki czemu turysta z Rosji odzyskał przytomność.

Ambasador Polski dla bohaterów
By bohaterowie tacy jak ci wskazani powyżej nie odeszli w zapomnienie, koncern KGHM Polska Miedź wymyślił konkurs „Ambasador Polski”. Jak przekonuje prezes Marcin Chludziński, biznes nie jest jedyną dziedziną, która ma wpływ na postrzeganie naszego kraju poza jego granicami. Sportowcy, naukowcy, ludzie kultury czy też zwykli bohaterowie solidnie pracują na to, jakie Polska ma notowania za granicą.

–To oni są w swojej codziennej pracy Ambasadorami Polski, poprzez swoją działalność budują wizerunek naszego narodu w oczach świata. Dlatego chcemy w odpowiedni sposób okazać należy im szacunek oraz docenić ich wysiłki – wyjaśnia pomysłodawca konkursu Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Jak zgłosić Ambasadora Polski
Ambasadorzy Polscy wyłaniani będą w kilku kategoriach.
Swoich faworytów w dziedzinie sportu, nauki i kultury można zgłaszać już na stronie: ambasadorpolski.wp.pl. Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła konkursowa wybierze 10 osób z każdej kategorii. Nazwiska laureatów poznamy podczas uroczystej gali na początku października.
Swojego faworyta wskaże również prezes KGHM. Będzie chciał wyróżnić polskiego przedsiębiorcę, który odniósł sukces na międzynarodowej arenie.
Regulamin konkursu przewiduje również wręczenie wspomnianej nagrody publiczności. Ta może trafić do każdego, kto swoim zachowaniem przyczynił się do budowania dobrej opinii o Polakach jako narodzie.

Kto to może być?

Idea konkursu zakłada wybór osób, które nie są znane z pierwszych stron gazet ani nie brylują na salonach. Chodzi o docenienie przeciętnych obywateli, którzy wykazali się nieprzeciętnym czynem.

Można nominować strażaka, który uratował rodzinę z pożaru. Albo działacza społecznego pomagającego ludziom w potrzebie. Jeśli ktoś zna wolontariuszy, misjonarzy czy pracowników organizacji charytatywnych, którzy ujmują się za słabszymi i potrzebującymi, również może ich zgłosić do konkursu organizowanego przez KGHM. Warunek jest taki, aby działania tych osób zostały odnotowane poza granicami Polski.

W tej ostatniej kategorii wyboru laureata dokonają internauci.

Regulamin konkursuhttp://ambasadorpolski.wp.pl/artykul/ludzie-kultury-promuja-nasz-kraj-za-granica-wskaz-najlepszego-ambasadora-polski

http://ambasadorpolski.wp.pl/artykul/bezimienni-bohaterowie-sa-wsrod-nas-jeden-z-nich-moze-zostac-ambasadorem-polski

ambasadorpolski.wp.pl/

Top