Korona z bolesławieckiej ceramiki dla Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij

Miss Polonia to jeden z najstarszych konkursów piękności na świecie. Jego historia sięga 90 lat wstecz, a po latach przerwy w 2019 roku konkurs powrócił na Dolny Śląsk. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, a dziś poznaliśmy wyjątkową koronę przeznaczoną dla laureatki dolnośląskiej edycji konkursu.

Reklama

 

Wykorzystanie ceramiki bolesławieckiej, dotychczas kojarzonej z przedmiotami użytku codziennego, do wykonania korony oraz biżuterii, jest wyrazem istotnego znaczenia wyrobów regionalnych w kulturze.

Dolny Śląsk słynie nie tylko z pięknej przyrody i ogromnej liczby zabytków, ale jego bogactwo kryje się również w wyrobach regionalnych. Ceramika bolesławiecka to produkt, który zdobył już popularność w regionie i poza granicami kraju. Tym razem chcemy pokazać, że rękodzieło ma duży potencjał oraz szerokie zastosowanie. Zależy nam na promocji województwa poprzez produkty, które mają bogatą tradycję i są nieodłącznie związane z Dolnym Śląskiem – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Wybory Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego to nie tylko wybór najpiękniejszej dolnoślązaczki, ale przede wszystkim wybór charyzmatycznych ambasadorek naszego regionu, znających jego historię, kulturę i tradycję. Jego misją jest wspieranie akcji promujących region, wydarzeń charytatywnych oraz innych projektów istotnych dla regionu. Regionalny Konkurs Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego, powrócił do nas po latach przerwy. Nowa edycja odbyła się w 2019 roku, gdy poznaliśmy obecną Miss – Sarę Pożarlik.

-Co roku dbamy o to, aby poszerzać wiedzę naszych kandydatek o Dolnym Śląsku, dlatego wraz z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzamy szkolenia na ten temat, które kończą się testem wiedzy o regionie– dodaje organizator Marcin Chabier.

Unikatowa nagroda

Podczas dzisiejszego spotkania zaprezentowana została korona, którą otrzyma tegoroczna zwyciężczyni. Jest to pierwsza na świecie korona wykonana z ceramiki. O procesie tworzenia opowiedziała Magda Gazur, główny projektant, z MANUFAKTURY w Bolesławcu:

-Kiedy rok temu dostałam propozycję wykonania korony z kamionki bolesławieckiej dla przyszłej zwyciężczyni Konkursu, byłam nieco zaskoczona. Do tej pory wyroby z Bolesławca królowały na stołach, a nie w formie ozdób. Problem był trudny do rozwiązania, ale dawał też nowe wyzwanie projektowe. Pierwsze podjęte próby nie były owocne i po wielu podejściach proces projektowy stanął w miejscu. W końcu natchnieniem stała się, wykonywana na małą skalę z ręcznie zdobionych koralików, biżuteria. Wtedy zaczęliśmy myśleć o koronie w zupełnie inny sposób. Pozostawało już tylko doprecyzowanie szczegółów plastycznych i technicznych. Każdy koralik wytworzony ręczną metodą odlewania z masy lejnej został ręcznie ozdobiony w odcieniach kobaltu – koloru najbardziej kojarzonego z bolesławiecką ceramiką. Misternie ułożone względem siebie elementy przeplatane wzajemnie w formie wianka stworzyły naturalną, lekką w charakterze i odbiorze ozdobę głowy, która przeszła oczekiwania nas wszystkich.

Zasady i warunki

W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła zorganizowanie Konkursu. Mimo że nadal jest to wyzwanie organizatorzy są odpowiednio przygotowani. Każdy etap wydarzenia przeprowadzany jest przy zachowaniu odpowiednich zasad reżimu sanitarnego. Z tego powodu castingi odbywają się w formie online. Zapisy do Konkursu przyjmowane są do końca marca.

-Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że 10 kwietnia w Galerii Victoria w Wałbrzychu odbędzie się Gala Półfinałowa z udziałem zakwalifikowanych kandydatek. Warto również dodać, że półfinalistki z roku 2020 zostały automatycznie przyjęte na tegoroczny Półfinał. Cieszymy się, że pandemia nie uśmierciła ich szansy na tytuł, a jedynie opóźniła ją o rok.” – mówi Marcin Chabier.

Aby zgłosić swój udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie eventu, w zakładce „Zostań Miss”. Jedyne warunki, jakie należy spełnić to:

  • wiek między 18 a 26 lat
  • status panny
  • polskie obywatelstwo

Organizatorzy podkreślają również, że kandydatki nie są wybierane według określonego kanonu piękna. Podczas castingów nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące wzrostu i wymiarów kandydatek.

Co po Półfinale?

Wybrane podczas Gali Półfinałowej uczestniczki wezmą udział w tygodniowym zgrupowaniu, gdzie odbywać się będą różne warsztaty i szkolenia. Będzie ono zakończone balem, połączonym z aukcją dzieł sztuki, wykonanych przez artystów z Dolnego Śląska.

-Zawsze z utęsknieniem wspominam nasze zgrupowanie z 2019 roku. Poznałam tam wiele inspirujących osób i nabyłam szereg umiejętności, które przydają mi się dzisiaj w mojej pracy i poza nią. Nie tylko wygrana, ale sam udział w Konkursie otworzył przede mną możliwości, o których kiedyś nawet mi się nie śniło.” – mówi Sara Pożarlik (Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego 2019)

Zwieńczeniem całego Konkursu będzie oczywiście Finał, jednak szczegóły jego organizacji zostaną podane w miarę ustabilizowania się sytuacji epidemicznej w kraju. Elementem gali finałowej będą pokazy mody dolnośląskich projektantów.

Jak zgłosić się do Konkursu?

Zgłoszenia do Konkursy przyjmowane są poprzez formularz na stronie:

http://www.misspoloniadolnegoslaska.com.pl albo bezpośrednio poprzez maila:

kontakt@misspoloniadolnegoslaska.com.pl

Aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych, w szczególności Facebooka i Instagrama

———————

Więcej informacji o partnerach:

 

MANUFAKTURA w Bolesławcu od ponad 25 lat produkuje i promuje ceramikę bolesławiecką na całym świecie. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej technologii oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze oraz współpracę z artystami i projektantami sprawiły, że Manufaktura w Bolesławcu wyznacza nowe trendy i zalicza się do grona najważniejszych wytwórców bolesławieckiej ceramiki. Sukces tej strategii działania potwierdzają liczne nagrody i osiągnięcia, takie jak np. prezentacja jubileuszowej kolekcji Roses, zaprojektowanej przez Magdę Gazur na wystawie Trends Ambiente 2019 we Frankfurcie. Manufakturę w Bolesławcu wyróżniają też działania skoncentrowane na promocji ceramicznej tradycji i uczynienia z niej regionalnej atrakcji turystycznej. Jednym z nich jest z pewnością otwarcie w maju 2019 roku nowych warsztatów ceramicznych, gdzie odwiedzający firmę turyści będą mogli kreatywnie spędzić czas i spróbować swoich sił we własnoręcznym tworzeniu i zdobieniu ceramiki.

Grupa FLPR to agencja z Wrocławia, która jest głównym organizatorem eventu. Odniosła już duże sukcesy podczas edycji w 2019 roku, a teraz przygotowuje kolejną, ze zdwojoną siłą. Firma zajmuje się również działaniami marketingowymi na marek: od prowadzenia komunikacji w social media, po identyfikację wizualną.

Top