MCZ w Lubinie bezpiecznym szpitalem przyszłości

Miedziowe Centrum Zdrowia w 2017 roku zajęło 8 miejsce w rankingu ogólnokrajowym oraz drugie miejsce w woj. dolnośląskim. Placówkę  doceniono  m.in. za wyposażenie w sprzęty z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+. Według badań poziom infekcji u pacjentów przebywających w szpitalach wyposażonych w elementy z miedzi był o 58 proc. niższy niż u pozostałych

Reklama

Już w styczniu 2017 roku uruchomiono w nim sale operacyjne wyposażone w sprzęt medyczny i przedmioty posiadające powierzchnie dotykowe z miedzi.

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Prof. Bill Keevil, którego prace odnośnie zastosowań powierzchni z miedzi w celu ograniczenia przetrwania bakterii stanowią znaczący wkład i podstawę do wprowadzenia nowych, skutecznych rozwiązań w szpitalnej higienie na całym świecie.

Zastosowanie powierzchni dotykowych i przedmiotów wykonanych z miedzi i jej stopów (oznaczonych wspólną nazwą „Miedź Przeciwdrobnoustrojowa” i symbolem Cu+) umożliwia znaczące obniżenie liczby bytujących na nich drobnoustrojów i zmniejsza ryzyko ponownego zasiedlenia. Udowodniły to liczne międzynarodowe badania kliniczne, w tym i te prowadzone przez prof. Keevila.

– Zastosowanie odpowiednich materiałów o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym może, co potwierdzają wyniki wieku badań naukowych, w sposób ciągły, nieprzerwany zapewnić ich dekontaminację, a dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo hospitalizowanych chorych. – mówi prof. dr hab. Małgorzata Bulanda, kierownik Katedry Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Refleksja jest jedna: warto wykorzystywać miedź Cu+ jako dostępny materiał ograniczający zakażenia w szpitalach, zwłaszcza że ze względu na złożony mechanizm oddziaływania miedzi na drobnoustroje są małe szanse, aby te się na nią uodporniły.

– Szpitale przerabiały już wszystko: od nanosrebra przez Corian po rozwiązania, które miały redukować liczbę drobnoustrojów, ale okazywały się mało skuteczne. Miedź wydaje się być dobrym uzupełnieniem standardowych procedur utrzymania higieny i aseptyczności środowiska szpitalnego – mówił prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Stosowanie powierzchni z miedzi Cu+ wspiera też placówki szpitalne podczas zabiegów o akredytację. Zgodnie z wydanym w październiku 2015 roku obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie aktualizacji standardów akredytacyjnych starające się o nią szpitale mogą dostać dodatkowo 3 lub 5 punktów za wykorzystanie materiałów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych (takich jak miedź i mosiądz).

– Warto więc sięgać po miedź jako środek wspierający walkę o zdrowie pacjentów i personelu medycznego – mówi prezes Europejskiego Instytutu Miedzi, jedynej organizacji w Polsce uprawnionej do przyznawania licencji Cu+.

Coraz częściej świadomi tego są dyrektorzy szpitali.

W szpitalu MCZ w Lubinie uroczyście otwarto nowe bloki operacyjne

Prosty i powszechny sposób na walkę z drobnoustrojami

Top