Nie ma dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Co dalej?

Udostępnij

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 września 2020 r. do  do 20 września 2020  rodzicom i opiekunom przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek.

Reklama

W niedzielę, 20 września, zakończył się okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły. A także tych, których dzieci nie mogły pójść do placówki z uwagi na obostrzenia epidemiczne. Do zasiłku uprawnieni byli też rodzice dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności i do 18 roku życia – przy znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osób do 24 roku życia, gdy w grę wchodziła potrzeba ustawicznego kształcenia.

Obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, które przewidywało wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od 1 do 20 września, przestało bowiem obowiązywać. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze w piątek rząd skłaniał się ku możliwości przedłużenia okresu wypłacania tego świadczenia w nowym rozporządzeniu. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nawet z datą 16 września 2020 r. zakładka dotycząca projektu rozporządzenia mającego na celu przedłużenie okresu wypłaty tego zasiłku dla rolników, przygotowanego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, ale dotąd projektowi temu nie został nadany numer w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Dziś ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Zasiłek zasiłek może nie zostać przedłużony. Rozporządzenie w tej sprawie nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Dlatego rodzice, którzy planowali dalsze korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego i dziś rano nie poszli do pracy, powinni jak najszybciej skontaktować się z pracodawcą. Dopóki nie wyjaśni się sprawa zasiłku mogą bowiem skorzystać z dnia urlopu wypoczynkowego, chociażby w formie urlopu na żądanie. Wszystko po to, by nie narazić się na nieobecność nieusprawiedliwioną w pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r. przysługiwał:

w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Dla kogo był zasiłek w okresie od 1 do 20 września 2020 r.?

Zasiłek przysługiwał w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek:

rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
ubezpieczonym rodzicom dzieci:
do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

źródło: Prawo.pl:

Top