Nowe dowody osobiste z odciskami palców

Udostępnij

Odciski palców będą umieszczane w warstwie elektronicznej dowodów osobistych i będą pobierane od wszystkich, za wyjątkiem dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób, od których ich pobranie jest fizycznie niemożliwe.

Reklama

Ustawa o dowodach osobistych musi być dostosowana do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, przewidującego pobieranie od wnioskodawcy odcisków palców w celu zapisania ich w warstwie elektronicznej dokumentu. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już za niespełna rok.

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zaznaczył, że zmiany, nad którymi pracują wspólnie obydwa resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Mowa o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się, które wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty. Od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie już więc możliwie zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu.

Osoby, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będą miały wydawany dowód tylko na maksymalnie 12 miesięcy. Odciski nie będą potrzebne w przypadku dzieci do 12. roku życia, których dowody zachowają ważność na 5 lat. W przypadku takich osób nadal będzie więc można składać wnioski online.

Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to, że ponownie będzie musiał się na nich znaleźć podpis posiadacza. Jeśli chodzi o osoby, które nie są w stanie przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.

Ministrowie zapewnili podczas spotkania, że sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd, a samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu. Tylko w części gmin będzie jednak można składać wnioski. W mobilną stację urzędnika, umożliwiającą m.in. pobieranie odcisków palców w miejscu pobytu danej osoby, wyposażona ma być tylko jedna gmina w powiecie.
Organ gminy będzie miał prawo odmówić przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego, jeśli wniosek nie będzie spełniał podstawowych wymogów formalnych. Nowością będzie prawo do żądania wymiany dowodu osobistego nie zawierającego odcisków palców na nowy dowód.

Dostęp do danych biometrycznych znajdujących się w warstwie elektronicznej dowodu, czyli odcisków palców, przysługiwać ma wyłącznie organom policji, Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz innym organom, których pełną listę zawiera art. 66 ust. 3 pkt 1-11 ustawy o dowodach osobistych.

Odciski będą przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych do dnia odbioru dowodu osobistego – maksymalnie 90 dni liczonych od dnia wydania (personalizacji). Jeżeli wniosek pozostanie bez rozpoznania lub wydana będzie decyzja odmawiająca wydania dowodu w oparciu o art. 32, odciski będą usuwane w dniu tej decyzji lub z dniem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Zasób danych gromadzonych w Rejestrze Dowodów osobistych wzbogacony zostanie m.in. o odciski palców, odwzorowanie podpisu, datę przyjęcia w organie gminy dokumentu zawierającego kod umożliwiający odblokowanie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego.

Nowe przepisy mają na celu poprawę zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

Procedowanie wspomnianych zmian przewidziane jest w polskim parlamencie na przełomie 2020 i 2021 r. Jeśli zostaną przyjęte, zaczną obowiązywać 2 sierpnia 2021 r. Według informacji MC i MSWiA wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.
portalsamorzadowy.pl

Top