Nowy aparat do radioterapii w DCO

Nowy aparat do radioterapii oficjalnie uruchomiono w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym. Halcyon to najnowszy dostępny na rynku medycznym akcelerator. Dolnośląskie Centrum Onkologiczne jest drugim ośrodkiem w Polsce, który zakupił tak zaawansowany technicznie sprzęt do radioterapii.

Reklama

– To urządzenie to całkowicie nowa jakość badań. Pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu w czasie napromieniania tym aparatem. Wkładamy dużo wysiłku w modernizację i doposażenie zakładów radioterapii i we Wrocławiu i Wałbrzychu oraz Legnicy i Jeleniej Górze. Chcemy zapewnić Dolnoślązakom najlepsze, wysokospecjalistyczne leczenie. Jesteśmy zdeterminowani do tego, by maksymalnie skracać kolejki, przyjmować na badania i skutecznie leczyć coraz większa liczbę chorych – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Obecnie Dolnośląskie Centrum Onkologii na radioterapii leczy ponad 4 tysiące osób rocznie. Dolny Śląsk jest w czołówce województw zapewniających mieszkańcom optymalny dostęp do radioterapii.

Przypomnijmy, że w ramach realizowanego przez samorząd województwa „Programu modernizacji lecznictwa onkologicznego na Dolnym Śląsku” wybudowane i oddane do użytku zostały ośrodki radioterapii przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Wraz z ośrodkiem we Wrocławiu tworzą regionalną sieć onkologiczną, co pozwala na zrównoważenie i poprawę dostępności mieszkańców regionu do radioterapii, która jest jedną z głównych metod leczenia nowotworów.

Ponadto od 2017 roku funkcjonuje „Breast unit” – Centrum Chorób Piersi. To pierwsza tego typu w regionie, wysokospecjalistyczna placówka działająca przy DCO. Pacjentkom zagrożonym rakiem piersi świadczy kompleksową i interdyscyplinarną opiekę medyczną. Udziela jej zespół specjalistów – chirurg onkolog, radiolog, radioterapeuta, onkolog kliniczny, rehabilitant i psychoonkolog. Placówka wyposażona jest w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym m.in. cyfrowy mammograf, aparat do automatycznego USG piersi, który jest czwartym takim w Europie i zapewnia najskuteczniejszą profilaktykę piersi z gęstą tkanką, przy których klasyczne badanie mammograficzne okazują się nieskuteczne, dzięki czemu prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia raka piersi zwiększa się aż o 30%.

Top