Pięciu Dolnoślązaków wysłało do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku z powodu odbywania kwarantanny

Udostępnij

Do 7 kwietnia tylko pięciu Dolnoślązaków wysłało do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku z powodu odbywania kwarantanny. O zasiłek opiekuńczy za czas opieki nad dzieckiem wystąpiło 2192 osób w naszym województwie.

Reklama

Każdy, kto wrócił do Polski z zagranicy i ma obowiązek spędzenia dwóch tygodni w domu na obowiązkowej kwarantannie może dostać zasiłek z funduszu chorobowego. Żeby dostać wypłatę trzeba – w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny – złożyć specjalne oświadczenie. Za czas kwarantanny nie potrzebne jest zwolnienie lekarskie.

– Niektóre osoby, które musza odbyć obowiązkową kwarantannę prosiły lekarzy o wystawienie zwolnienia lekarskiego żeby dostać zasiłek. To jest zupełnie niepotrzebne marnowanie czasu lekarzy gdyż – pomimo braku jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego skierowanie na kwarantannę te osoby mają prawo do zasiłku, aby go dostać wystarczy w złożyć specjalne oświadczenie w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa bezpośrednio do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.

– Tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oczywiście najłatwiej zrobić to elektronicznie za pośrednictwem PUE. Przypominam jednak, że aby dostać wypłatę trzeba mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla samozatrudnionych i osób na umowach zlecenia jest dobrowolne – dodaje Kowalska-Matis. – Uprzedzam, że zarówno pracodawca jak i ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu – przestrzega Kowalska-Matis.

Osoby, które składają wnioski bezpośrednio do ZUS (samozatrudnieni) zarówno wniosek o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem jak i zasiłek za czas kwarantanny powinny to zrobić elektronicznie poprzez platformę internetową PUE ZUS.


Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby w takiej sytuacji uzyskać świadczenie z tytułu choroby, należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego do wypłacającego świadczenie (np. do pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS).

Pracownik lub zleceniobiorca przekazuje decyzję inspektora do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie decyzji inspektora potwierdzonej za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące przekazują decyzję do ZUS. Decyzja może być przekazana elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można ją złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie decyzji.

Instrukcja jak przekazać decyzję inspektora przez portal PUE ZUS wraz z wnioskiem ZAS-53

Ważne!

Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.
Jeżeli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

gov.pl

Top