Poradnik gitarzysty (3) – techniki gry prawej ręki

Zasadniczo rozróżniamy kilka podstawowych technik gry prawej ręki (w zależności od stylu/rodzaju muzyki), od której zależy m.in. precyzja rytmiczna, dynamiczna, artykulacja oraz indywidualne cechy tonu gitarzysty.

Reklama

Technika gry palcami (fingerpicking)

Przy grze palcami na gitarze akustycznej uzyskujemy możliwość potrącania strun kciukiem, np. w celu prowadzenia linii basu, podkładu akordowego czy rytmicznego. Brzmienie jest cieplejsze, bardziej okrągłe. Warto dodać, że ogromny wpływ na ostateczny sound ma twardość opuszek prawej ręki. Przy tym sposobie gry trzeba być bardzo precyzyjnym, ponieważ grając utwory zawierające w sobie podkład i melodie, trudniej uzyskać efekt dwóch instrumentów, który np. słyszymy w grze Tommy’ego Emmanuela.

Technika gry pazurkami

Wykonywanie kompozycji Cheta Atkinsa lub Tommy’ego Emmanuela może zachęcić nas do skorzystania z tak zwanego thumbpicka. Jest to specjalna kostka z pierścieniem, którą zakłada się na kciuk. Łączy ona w pewnym sensie zalety zarówno gry palcami (kciuk plus cztery palce), jak i kostką (szybkość, klarowność ataku, możliwość grania kostkowaniem naprzemiennym, jak również zwykłą kostką).

Gra na gitarze akustycznej za pomocą pazurków, które zakłada się również na pozostałe na palce prawej ręki, dorównuje głośności gitary granej kostką. Pazurki nie mają jednak – za wyjątkiem pazurka zakładanego na kciuk – zbyt dużej popularności. Wielu gitarzystów nie może się przekonać do owych pazurków twierdząc, że czują się, jakby mieli protezę zamiast palców.

*Powyższe sposoby fingerstyle kierują się innymi regułami jak szkoła klasyczna czy flamenco, które to bardzo precyzyjnie opisują układ i kształt prawej ręki nad strunami. Nie stawia się tu gitarzyście tak surowych wymagań. Także jego założenia są inne. Prawa ręka powinna przejąć w grze zadania, jakie mają obie ręce pianisty. To znaczy, kciuk na podobieństwo lewej ręki pianisty powinien budować fundament granego utworu, którym jest linia basu. Pozostała palce, na wzór prawej ręki pianisty, grają melodię i akordy.

Technika gry kostką (flatpicking)

Jeśli jednak chcemy grać szeroko pojętego rocka, to będziemy korzystać praktycznie cały czas z normalnej kostki.

Gra kostką (plektrum, piórko) techniką flatpicking brzmi bardziej ostro, jeśli zestawić ją z techniką palcową. Ważna jest grubość, materiał oraz końcówka (ostra czy zaokrąglona) kostki, bo to wpływa na ostateczne brzmienie. Kostka świetnie nadaje się do gry solowej i akordowej. Jednak z racji tego, że do jej trzymania potrzebujemy kciuka i palca wskazującego (niektórzy używają palca środkowego), pojawia się problem związany z jednoczesną grą basów i melodii. Technika hybrydowa (ang. hybrid picking) to połączenie kostki i palców, co wymaga większej wprawy. Z drugiej strony możliwości brzmieniowe są dużo większe, niż w przypadku gry samą kostką.

Więcej porad:
http://www.magazyngitarzysta.pl/warsztat/porady.html

Andrzej Ossowski

Top