Powiat lubiński w roli stwórcy kultury

Udostępnij

Od 3 marca 2021 r. na stronie lubin.pl można wyczytać, że oto „Powiat lubiński stworzył nową instytucję kultury. Uchwałę o powołaniu do życia Centrum Działań Twórczych większością głosów przyjęli na ostatniej sesji powiatowi radni. Przeciwko byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.”

Dyrektor departamentu spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubinie przedstawiła argumenty przemawiające za stworzeniem Centrum Działań Twórczych ponieważ Młodzieżowy Dom Kultury nie jest instytucją kultury.

Reklama

(…) – Instytucja kultury ma podobne zadania, ale zdecydowanie różne. To przede wszystkim współpraca z innymi jednostkami kultury, które znajdują się na terenie powiatu lubińskiego, wymiana doświadczeń, zaangażowanie ludzi działających w lokalnej społeczności i wolontariuszy. Wszystko to może doprowadzić do tego, że będziemy mieć wspaniałe propozycje kulturalne dla naszych mieszkańców – stwierdza Barbara Danek. – Stąd przedstawiony projekt uchwały, mówiący o tym, że w powiecie potrzebny jest dom kultury, który nie będzie kolidował z młodzieżowym ośrodkiem, który prowadzi zajęcia typowo edukacyjne. Zajęcia edukacyjne w MDK-u mogą być prowadzone wyłącznie dla dzieci i młodzieży, a ustawa obliguje nas do stworzenia oferty kulturalnej dla przedstawicieli wszystkich grup społecznych. Oferta Centrum Działań Twórczych będzie więc znacznie szersza – dodaje.(…)”

Zacznijmy od kilku pytań retorycznych, które nasuwają się po zapoznaniu z powyższą argumentacją

Pani dyrektor.

1.Cóż takiego się stało, że dopiero po 50 latach działalności placówki i po ponad 20-letnim istnieniu powiatu lubińskiego urzędnicy odkryli, że do tej pory tenże powiat nie realizował obowiązku prowadzenia instytucji kultury i akurat teraz przyszedł ten moment?

2.Skąd to nagłe przebudzenie urzędników, że Młodzieżowy Dom Kultury nie jest instytucją kultury, a oświatową (placówką wychowania pozaszkolnego – AO)?

3.Jakim cudem powiat chce utrzymać dwie placówki (MDK i CDT) skoro nie potrafił utrzymać jednej (MDK)?

4.Czy to są te efekty szumnie rok wcześniej ogłaszanych poszukiwań nowych rozwiązań poprawiających sprawność i atrakcyjność MDK, czy raczej rozpaczliwego poszukiwania oszczędności finansowych?

Prowadzenie CDT będzie chyba zdecydowanie tańsze. Chodzi przecież o to, że obecnie pracownicy MDK-u zatrudnieni są na podstawie Karty Nauczyciela, bo Młodzieżowe Domy Kultury to placówki oświatowe. Kiedy staną się np. takim Centrum Działań Twórczych przestaną być placówkami oświatowymi, a tym samym pracownicy będą zatrudniani na podstawie kodeksu pracy. Zamiast 18-godzinnego pensum będą mieć np. 40-godzinny tydzień pracy, jakieś umowy śmieciowe itp.

5.Czy rzeczywiście dotychczas MDK nie współpracował z innymi instytucjami kultury?

6.Czy pracownicy MDK posiadane fachowe doświadczenia i wiedzę trzymają tylko dla siebie i nie angażują się osobiście, i nie działają w lokalnej społeczności, i nie promują i nie wspierają wolontariatu, a placówka nie miała/nie ma wspaniałych propozycji dla naszych mieszkańców?

7.Na ile prowadzenie zajęć typowo edukacyjnych stoi na przeszkodzie i koliduje z działalnością kulturalną?

8.Czy przypadkiem radni Prawa i Sprawiedliwości nie mają racji, że w gruncie rzeczy chodzi o likwidację MDK?

Nie wiadomo, jak to wygląda zza urzędniczego biurka, ale powszechnie wiadomo, że dziś placówka wychowania pozaszkolnego (taką jest również lubiński MDK) jest miejscem edukacji kulturalnej przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Oprócz młodzieży do placówki wychowania pozaszkolnego, coraz częściej trafiają 4- i 5- latkowie. Rodzice bardzo chętnie, mając dziecko w tym wieku, zaczynają poszukiwać miejsc i sposobów jego rozwoju kulturalnego. MDK ma wszelkie dane by prowadzić np. coś w rodzaju „Akademii 5-cio latka”, proponując najmłodszym wielopłaszczyznowy rozwój artystyczny. Absolwent akademii będzie w przyszłości potencjalnym odbiorcą różnorodnych form kulturalnych, członkiem zespołów artystycznych, twórcą odnoszącym sukcesy w wybranych dziedzinach sztuki, również tej profesjonalnej.

W działalności MDK dominuje rola wychowawczo-integracyjna środowiska dzieci i młodzieży, edukacja kulturalna przebiega pod kątem rozwijania uzdolnień, wyszukiwania i promowania talentów, organizowania zespołów artystycznych i grup zainteresowań, przygotowania młodego odbiorcy sztuki profesjonalnej. Ale stale i coraz częściej pojawiają się w placówce również osoby dorosłe, pragnące pod okiem fachowców kontynuować swoje życiowe pasje (na zajęciach gitarowych nie rzadko dzieci grały ze swoimi rodzicami/opiekunami). Specyficzną grupę zajęć gitarowych stanowiły dzieci i młodzież z tak zwanych rodzin dysfunkcjonalnych społecznie czy z wadami rozwojowymi – wymagające specjalnego przygotowania pedagogicznego i instruktorskiego.

***

Działalność Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie (na przykładzie koła gitarowego, już kiedyś przytaczanym).

Gitarowa praca u podstaw – koło gitarowe

Zajęcia edukacyjne w ramach koła gitarowego MDK prowadzone były w latach 1982-2020 (z dwiema przerwami). Pomysł z gitarą jako wiodącym motywem, polegał zasadniczo na inspirowaniu, animowaniu i realizowaniu szerokich działań muzycznych (zgodnie z Kartą Nauczyciela w ramach 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy, w tym 18-godzinnego pensum dydaktycznego oraz godzin przeznaczonych na inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych placówki, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym).

Do podstawowych atutów zajęć gitarowych w tej placówce oświatowej można było zaliczyć:

1) szeroką dostępność zajęć poprzez umożliwienie nauki gry dla wszystkich zainteresowanych w wieku 6-100 lat (bez egzaminu wstępnego, bez rozmowy kwalifikacyjnej);

2) włączanie do zajęć gitarowych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;

3) możliwość wyboru instrumentu do nauki gry spośród różnych typów i rodzajów gitar (akustycznej/popularnej, klasycznej, elektrycznej, basowej oraz ukulele – od 2017 roku, gdy światowa moda na grę na tej małej gitarce dotarła do Lubina);

4) możliwość wyboru repertuaru ćwiczeniowego (dostępność do dowolnie wybranych utworów w autorskim opracowaniu, dostosowanym do aktualnych możliwości ćwiczącego);

5) najniższa w mieście odpłatność (odpłatność semestralna na poziomie jednej lekcji prywatnej);

6) dodatkowe, bezpłatne 2-tygodniowe zajęcia w czasie ferii zimowych i 3-tygodniowe w czasie wakacji letnich;


7)indywidualny i otwarty charakter zajęć prowadzonych w atmosferze akceptacji, serdeczności, zachęty i wsparcia (indywidualizacja metod dydaktycznych, nieograniczony dobór atrakcyjnych dla uczestników ćwiczeń przygotowawczych, wskazanego/oczekiwanego przez nich repertuaru stałego i oryginalnych opracowań własnych nauczyciela);

8) wzbogacenie zajęć gitarowych relaksacyjnymi zabawami i ćwiczeniami rytmicznymi na instrumentach perkusyjnych (tamburyn, djembe, conga, bongosy), które od 2004 r. stały się integralną częścią zajęć gitarowych;

9) punkt konsultacyjny dla osób nieuczestniczących w stałych zajęciach z darmowymi poradami dotyczącymi skutecznej techniki gry na gitarze, eksploatacji i konserwacji instrumentów;

10) dodatkowa bezpłatna pomoc praktyczna, (w wyborze i zakupie instrumentu w sklepie muzycznym, strojeniu instrumentów, wymianie strun itp.).

W sumie lubińska placówka w ciągu 29 lat stwarzała duże szanse i szerokie możliwości realizowania ukierunkowanych zainteresowań, talentów i pasji muzycznych licznym rzeszom młodszych i starszych mieszkańców Lubina i okolic – ponad 4 tys. osób z tej szansy i możliwości skorzystało.

W prowadzonych zajęciach gitarowych (stałych i okazjonalnych) w każdym roku szkolnym uczestniczyło od 150 do 200 miłośników gitary, którzy za najniższą opłatą w mieście (oraz bezpłatnie) pobierali naukę gry od podstaw, a także rozwijali posiadane już umiejętności na różnych wyższych poziomach. Kilka tysięcy osób poznawało i doskonaliło podstawowe techniki gry solowej; kształtowało umiejętności czytania notacji gitarowej (w szczególności zapisów tabulaturowych); nawiązywało i rozwijało współpracę w zespołach rówieśniczych; ćwiczyło w oparciu o specjalnie wyselekcjonowane materiały dydaktyczne.

W ramach koła gitarowego uczestnicy zajęć mieli możliwość nie tylko spędzania wolnego od nauki czasu w pożyteczny sposób, ale również dodatkowo identyfikowania niektórych elementów swoich predyspozycji kierunkowych, tj.:

-czynników słuchowych (poczucia wysokości dźwięku);

-czynników muzycznych (pamięci muzycznej, poczucia rytmu);

-czynników kinestetyczno-ruchowych (precyzyjności i koordynacji ruchowej, siły i wytrzymałości);

-czynników motywacyjnych (zainteresowań, postaw, cech charakteru);

-predyspozycji psychicznych przydatnych podczas prezentacji publicznych (wzmacnianie koncentracji, opanowanie emocji).

Jeszcze tuż przed likwidacją w roku szkolnym 2019/2020 przez koło gitarowe przewinęło się w sumie 155 osób (112 osób – stałe zajęcia całoroczne; 28 osób – okazjonalne zajęcia w czasie ferii zimowych). Na finał finałów zajęć gitarowych w 2020 r. Młodzieżowy Dom Kultury (mimo pandemii koronawirusa), zorganizował w okresie wakacji bezpieczne, 4-tygodniowe bezpłatne zajęcia gitarowe, w których wzięło udział 17 zainteresowanych młodych osób.

W ramach koła gitarowego i szerszych działań placówka miała dla mieszkańców Lubina i okolic nie mało wspaniałych propozycji związanych z muzyką. Uczestnicy zajęć stale prezentowali swoje umiejętności gry nie tylko w gronie najbliższej rodziny czy szkolnej grupy rówieśniczej, ale również w ramach koncertów organizowanych w placówce i na terenie miasta we współpracy z innymi lokalnymi podmiotami publicznymi, prywatnymi i obywatelskimi (m.in. CK Muza, OK Wzgórze Zamkowe, Miejski Impresariat Kultury; stowarzyszenia kultury STOK, SKAN, Zejdź z ulicy, Porozumienie Piano-Forte; prywatni przedsiębiorcy: sklep muzyczny PINOFORTE, STOLDOM, Społem „PSS”; liderzy lokalnych mikrośrodowisk muzycznych), tj. w:

-cyklicznych „Prezentacjach Artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie (MDK),

-Lubińskich Prezentacji Muzycznych (w MDK, cafe Gwarek),

-„Powiatowego Przeglądu Zespołów Artystycznych (MDK, CK Muza),

-koncertów „Piano-Forte i Przyjaciele” (CK Muza, MDK MIK),

-koncertów WOŚP (MDK, OK Wzgórze Zamkowe),

-„Festynach Rodzinnych” (MDK),

-„Gitarowego Rekordu Lubina” (CK Muza, MDK, MIK),

-Wieczorów Autorskich Lubińskiego Środowiska Muzycznego „Simple Duo & Friends” (CK Muza, MDK, MIK),

-Lubińskich Prezentacji Artystycznych „LuPA” (CK Muza, MDK),

-Mistrzowskie Warsztaty Gitarowe (MIK, MDK, CK Muza),

-Dolnośląski Desant Gitarowy (MDK, CK Muza),

-Lubińskie Warsztaty Bębniarskie (MDK).

Na koniec należy tylko mieć nadzieje i wierzyć Pani dyrektor departamentu spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Lubinie, że oferta Centrum Działań Twórczych chociażby w zakresie edukacji kulturalnej/gitarowej będzie znacznie szersza niż ta MDK-owska.

Andrzej Ossowski

Top