Powstali „dzięki” władzom miasta, teraz startują w wyborach ze swoim programem wyborczym

Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców od początku swojego istnienia było spontanicznym oddolnym ruchem zwykłych mieszkańców Lubina, którzy sprzeciwili się stawianiu płotu i ingerencji w Park Leśny.

Nieprzerwanie od ponad roku walczyło i walczy o Park, pisząc petycję do prezydenta, protestując i zwracając uwagę na problem podczas sesji rady miejskiej, organizując także liczne pikniki w Parku Leśnym. Niestety bez skutku. Brak reakcji ze strony władz miejskich, ignorowanie ich postulatów, oraz to, że władze nie chciały w ogóle rozmawiać z nieformalną grupą, wymusiło na nich założenie stowarzyszenia.

Od tamtej pory postanowili nie tylko zawalczyć o Park Leśny, ale także żeby głos mieszkańców stał się słyszalny i o inne ważne sprawy dla Lubina.

W tym roku postanowili wystartować do wyborów samorządowych.

Oto ich program wyborczy:

Budowa nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego

  1. Powołanie społecznych organów konsultacyjnych w postaci Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta i Rad Osiedlowych
  2. Zapewnienie wsparcia przy realizacji budżetu obywatelskiego, inicjatywy lokalnych i przeprowadzanie szerokich audytów społecznych przed dużymi inwestycjami.
  3. Gwarancji wysokiej jakości komunikacji urzędu z Mieszkańcami – poprzez cykliczne i regularne spotkania z prezydentem, radnymi, naczelnikami wydziałów.

Oświata i opieka nad dziećmi – spójny system edukacji, gwarantujący wszechstronny rozwój dzieci i młodzież.

  1. Opieka stomatologiczna dla każdego dziecka poprzez wprowadzenie bonu
  2. Zwiększenie ilości półkolonii w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad dziećmi w czasie ferii i wakacji.
  3. Wprowadzenie w szkołach dodatkowych programów wychowawczych, lekcji wyrównawczych i uzupełniających wiedzę.

Pakiet Senioralny

  1. Budowa Domu Seniora – całodobowego i rozbudowa domu dziennego pobytu, powołanie Centrum Rehabilitacji dla Seniorów
  2. Wprowadzenie programu dopłat do leków i zabiegów rehabilitacyjnych, a także karty seniora dającej zniżki w instytucjach kulturalnych podległych miastu.
  3. Wsparcie dla Uniwersytetu III wieku – zapewnienie jednej siedziby oraz rozszerzenie zakresu zajęć.

Mieszkalnictwo i infrastruktura miejska

  1. Reorganizacja RTBS i przywrócenie jego pierwotnej funkcji w zakresie budowy mieszkań na wynajem -wykorzystanie funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego.
  2. Zmiana polityki zagospodarowania mieszkań komunalnych.
  3. Rewitalizacja zaniedbanych obszarów miasta, zarówno dużych – jak Zalew Małomicki, jak i małych – podwórka i skwery osiedlowe.

Infrastruktura drogowa i bezpieczeństwo

  1. Ekrany dźwiękochłonne.
  2. Oświetlenie przejść dla pieszych lub ich przebudowa.
  3. Remonty dróg i chodników osiedlowych – wraz z przebudową miejsc szczególnie uciążliwych w użytkowaniu – wyjazdy z osiedla D na ulicę M. Skłodowskiej, przebudowa zajezdni autobusowej na ul. M. Skłodowskiej, remont ul. Spacerowej w kierunku Goli itp.

Ochrona środowiska i ochrona zwierząt)

  1. Budowa schroniska dla zwierząt
  2. Budowa stacji pomiarowych smogu
  3. Kompleksowe wsparcie dla organizacji zajmujących się ochroną przyrody i ochroną zwierząt w zakresie in.  prowadzenia akcji sadzenia drzew przez uczniów szkół i przedszkoli, sprzątanie świata itp.,  wdrażania programów sterylizacji bezpańskich zwierząt, utworzenia cmentarza dla zwierząt, prowadzenia warsztatów  edukacyjnych.

Rozwój i nowoczesność

  1. Uruchomienie środków i narzędzi zewnętrznych wspierając rozwój miasta i realnie poprawiających codzienne życie mieszkańców m.in. poprzez powołanie grup zakupowych.
  2. Utworzenie biura projektowego wspierającego pozyskiwanie środków oraz pomoc przy realizacji. projektów przez organizacje pozarządowe, spółdzielnie, małe i średnie przedsiębiorstwa.
  3. Współpraca z dużym i średnim biznesem w zakresie utworzenia Parku technologiczno – naukowego, zapewniającego przepływ nowoczesnych myśli technologicznych.
Top