SENIORKA WYRZUCIŁA PIENIĄDZE PRZEZ OKNO. DAŁA SIĘ NABRAĆ NA FAŁSZYWEGO POLICJANTA

Udostępnij

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu lubińskiego, kolejny raz zwracamy uwagę na problem oszustw i kradzieży, dotykający w szczególności osoby starsze. Prosimy o szczególną ostrożność i rozwagę, a także o nie wpuszczanie nieznanych osób do mieszkania i o nieprzekazywanie pieniędzy obcym osobom, podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, w tym policjantów, adwokatów czy prokuratorów. Mimo wielu apeli i ostrzeżeń policji, nadal dochodzi do kradzieży i oszustw na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego, prokuratora, funkcjonariusza CBŚP itp. Jedna z mieszkanek Lubina straciła w dniu wczorajszym blisko 60 tysięcy złotych.

Wczoraj, 28 października br., lubińscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o próbach oszustw metodą na policjanta i na wnuczka. Niestety jedna z mieszkanek Lubina straciła blisko 60 tysięcy złotych.

Reklama

Do pokrzywdzonej na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta, przedstawiając się jako funkcjonariuszka lubińskiej komendy. Poinformowała 69 – latkę o oszustach pracujących w banku, którzy chcą wziąć kredyt na jej dane personalne. Dzwoniąca kobieta wypytała seniorkę o jej konto, a także oszczędności, które posiada w domu, a następnie poinformowała pokrzywdzoną o potrzebie oznaczenia pieniędzy przed oszustami specjalnym środkiem, dzięki któremu w przypadku kradzieży pieniędzy, będzie można je zwrócić właścicielce. Oszustka kazała wyrzucić pieniądze przez balkon. Niestety seniorka dała się nabrać i zrobiła tak, jak jej kazała fałszywa policjantka. 69 – latka straciła w ten sposób 57 tysięcy złotych.

Tego dnia oszuści próbowali również wyłudzić pieniądze od 82 i 88 – letnich mieszkanek Lubina metodą „na wnuczka”. Przestępcy dzwoniąc na numer stacjonarny pokrzywdzonych, wymyślili historię o wypadku drogowym i potrąceniu kobiety w ciąży. Oszust podawał się za wnuczka i prosił kobiety o pieniądze na wpłacenie kaucji, aby nie iść do więzienia. Na szczęście w tym przypadku, obie panie zareagowały prawidłowo. Nie dały się nabrać, rozłączyły się z przestępcą i poinformowały oficera dyżurnego.

Niestety przypadek 69 – latki to już kolejny, gdzie oszustki podające się za policjantki, wyłudziły pieniądze, wymyślając historię o potrzebie zabezpieczenia pieniędzy. Policjanci doświadczeni tego typu przestępstwami, proszą o zwrócenie uwagi na bardzo bogatą wyobraźnię i przebiegłość przestępców, którzy dla zrealizowania swoich planów gotowi są do różnych posunięć, aby tylko osiągnąć swój cel.

Oszuści działający ww. metodami są bezwzględni i pozbawieni jakichkolwiek skrupułów. Najczęściej okradają osoby starsze, mieszkające samotnie.

Policjanci apelują do wnuków, dzieci, sąsiadów osób starszych, aby ostrzegać o tego typu przestępstwach, a także do samych seniorów. Często, aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym. Prawdziwy policjant nikomu nie może kazać wyrzucać pieniędzy przez okno, balkon czy pozostawiać w jakimś umówionym miejscu.

Pamiętajmy także, aby nie udzielać żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówić o swoich planach życiowych czy członkach rodziny, a także ile gotówki trzymamy w domu.

W każdym przypadku podejrzenia oszustwa należy niezwłocznie powiadomić Policję.

asp. szt. Sylwia Serafin

Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Top