Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40 lat

Udostępnij

29 października w centrum kultury „Muza” w Lubinie odbyła się sesja popularnonaukowa, która miała na celu podsumowanie działalności NZSS „Solidarność” w Zagłębiu Miedziowym. Gościem honorowym wydarzenia współorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej była Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Reklama

Spotkanie moderowane przez profesora Tadeusza Wolsze, członka kolegium IPN otworzył Bogdan Orłowski, Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębia Miedziowego NSZZ „Solidarność”. W swojej wypowiedzi podkreślił, że istotą solidarności jest empatia dla słabszych kolegów i koleżanek, które potrzebują pomocy. Jednocześnie wskazał na postać św. Jana Pawła II, który swoim życiem i nauczaniem wskazał, w którą stronę działacze „Solidarności” powinni podążać. Ponadto zaapelował do działaczy związkowych o dalszą walkę, tym razem o polską i europejską rodzinę, która na morzu walk ideologicznych jest zagrożona i trzeba ją bronić.

Następnie głos zabrała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podziękowała wszystkim za organizację przedsięwzięcia i zaznaczyła, że jeszcze 40 lat temu nikt by nie uwierzył, że kancelaria sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, który poszukuje prawdy, wspólnie będą organizować takie wydarzenie. To jeden z dowodów jak wielkie zmiany nastąpiły. Ważnym momentem, który przyspieszył przemiany był wybór Karola Wojtyły na papieża:

W momencie jego wyboru wiedzieliśmy, że coś musi się zmienić. Mieliśmy za sobą wielkiego patrona”.

Mimo strachu i lęku wiedzieliśmy, że trzeba działać. 10 mln ludzi wspólnie podjęło trud walki. Pokazaliśmy ponownie światu jak wielka siła tkwi w polskim narodzie.

Pani Marszałek nawiązała również do „zbrodni lubińskiej”. Podczas pokojowej manifestacji milicjanci zastrzelili 3 osoby. Podkreśliła, że zorganizowane spotkanie jest dowodem tego, że pamiętamy i tę pamięć będziemy dalej przekazywać.

„Czy warto było? Było warto ponieść te wszystkie ofiary” – zakończyła przemówienie Marszałek Witek.

wroclaw.ipn.gov.pl

Top