Spis rolny okiem rachmistrza – jak wspólnie z rolnikami dobrze wypełnić ustawowy obowiązek

Udostępnij

Przypominamy po raz kolejny, że trwa spis rolny, który jest obowiązkiem każdego rolnika. Najlepiej spisać się samodzielnie korzystając ze specjalnej strony internetowej, można także zadzwonić na infolinię lub też dokonać tego obowiązku wspólnie z rachmistrzem. Na terenie Gminy Lubin jest dwóch rachmistrzów, którzy dzwonią i odwiedzają rolników według wykazów otrzymywanych z Głównego Urzędu Statystycznego.

Reklama

Rolnicy nie czekajcie na ostatnią chwilę, spiszcie się już teraz! Powszechny Spis Rolny prowadzany jest metodami:

W ramach metod uzupełniających spisu z rolnikami kontaktują się rachmistrzowie spisowi. W trosce o ich i rolników zdrowie, w związku z rosnącym w kraju zagrożeniem epidemicznym,  wszyscy muszą przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest zachowanie właściwego  dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa oraz jak najczęstsza dezynfekcja rąk.

W Gminie Lubin rachmistrzami są Anna Ickiewicz z Raszówki i Krzysztof Kandut z Obory. Zapytaliśmy ich o dotychczasowe  doświadczenia, rady i wnioski. Rachmistrzowie włączyli się w działania spisowe w październiku. Ukończyli specjalne szkolenia, zdali egzamin i odebrali smartfony, które są ich głównym narzędziem pracy. Sami ustalają sobie grafik pracy i najczęściej zaczynają od dzwonienia.

– Początkowo spis przeprowadzałem telefonicznie po zakończeniu dnia pracy w moim gospodarstwie. Niestety z różnych powodów, nie z każdym można było się skontaktować. Zdarzało się, że numer był nieaktualny lub rolnik uporczywie nie odbierał telefonu. Kilka osób nie było pewnych, czy dzwoni do nich rachmistrz czy jakiś oszust. Wówczas takie gospodarstwa w wolnych chwilach odwiedzałem osobiście- mówi Krzysztof Kandut.

– Bolączką jest to, że rolnicy nie odbierają od nas telefonu, bo numer zaczyna się od kierunkowego +22. Wszystkim wydaje się, że dzwoni ktoś z reklamami, jednak po nieodebranym połączeniu rolnicy dostają sms-a z informacją, że dzwonił rachmistrz. Do tej pory na obdzwonionych ponad 100 rolników, którzy nie odebrali połączenia,  oddzwoniło tylko dwóch – dodaje Anna Ickiewicz.

A kiedy już uda się rachmistrzowi skontaktować z rolnikiem,to jak są odbierani?

– Zdecydowana większość ludzi była uprzejma i sympatyczna. Kilka razy natrafiłem na osoby, które uważały  że spis jest niepotrzebny lub pytania ułożone są nielogicznie, co było przyczyną nieco napiętej atmosfery. Nie miałem jednak z tego tytułu żadnych większych nieprzyjemności. Generalnie bardzo pozytywnie oceniam kontakt z rolnikami, zarówno telefoniczny jak i bezpośredni- mówi Krzysztof Kandut.

– Ja również nie mam zastrzeżeń do tego jak nas odbierają respondenci. W większości są to miłe rozmowy – opowiada Anna Ickiewicz. – Jeśli ktoś ma gorszy dzień proponuję rozmowę w innym terminie. W związku z tym, iż trwa pandemia staramy się kontaktować telefonicznie, jednak nie do wszystkich mamy aktualne numery. Proszę zrozumieć, że jest to nasza praca, a rolników obowiązek. Jeśli nie chcecie państwo naszych wizyt i telefonów prosimy o spisanie się internetowo.

I na koniec kilka praktycznych rad od rachmistrzów.

  • To badanie statystyczne, które ma jak najlepiej odzwierciedlić stan faktyczny, a nie prawny. Jeżeli np. grunt wydzierżawiony jest innej osobie bezumownie lub nieformalnie, nie należy go spisywać.
  • Dokładnie tak samo działa to w drugą stronę. Nie ma potrzeby bać się podania danych niezgodnych np. z wypisem z rejestru gruntów – jeżeli np. pastwisko zostało przekształcone w pole uprawne, to nie należy na siłę podawać nieaktualnych danych.
  • Dane mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie do opracowań zbiorczych, zestawień i analiz statystycznych, nie mogą być wykorzystywane w żadnym innym celu.
  • Z tajemnicy statystycznej GUS nie może zwolnić nawet sąd, tak właśnie orzekł w 2011 roku Trybunał Konstytucyjny.
  • Wszyscy rachmistrzowie zostali odpowiednio przeszkoleni i składali pisemne przyrzeczenie, że będą wykonywać swoje zadania rzetelnie, z poszanowaniem zasad etyki oraz zachowają pozyskane dane w tajemnicy przed osobami trzecimi. Naruszenie tajemnicy statystycznej jest zagrożone karą pozbawienia wolności.
  • Obowiązkiem jest mieć umieszczony w widocznym miejscu numer domu. To dotyczy nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców wsi. To bardzo ułatwia pracę rachmistrzom, urzędnikom, ale także pocztowcom, służbom porządkowym i ratującym nasze zdrowie, życie i dobytek.

źródło: Gmina Lubin

Top