Spotkanie z Sybirakami Gminy Lubin

Gmina Lubin po raz kolejny zorganizowała spotkanie w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, w której udział wzięli Sybiracy z terenu naszej gminy.

Reklama

Wzruszające wspomnienia przeplatane wspólnym śpiewem z zespołem Leśne Echo oraz programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Raszówce, wywołały łzy u niejednego uczestnika uroczystości.

– Tragedię ludzi zesłanych na Sybir trudno opisać słowami. Zostali nagle i niespodziewanie, bezprawnie i brutalnie wypędzeni z domów rodzinnych na Kresach Rzeczypospolitej z Galicji, Wołynia, Polesia, Białorusi czy Podlasia. Wszystko działo się w ekstremalnych warunkach, zimą, całe rodziny musiały zebrać dobytek swojego życia w kilkadziesiąt minut. Niezmiernie mi miło, że mogę się z Państwem spotkać i jestem bardzo wdzięczny za to, iż swoimi doświadczeniami dzielicie się z młodszymi pokoleniami – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie „Marszu Sybiraków”, który jest hymnem Związku, a młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce zaprezentowała program słowno-muzyczny związany z wydarzeniami sprzed lat.

Po występie przyszedł czas na wspomnienia. O swoich przeżyciach opowiadała pani Antonina Buchta, prezes Związku Sybiraków w Lubinie. Na pytania młodzieży odpowiadały panie Maria Warych z Niemstowa oraz Monika Szczypczyk z Miłoradzic. Wspomnieniami swojego taty i dziadka podzielił się również pan Edward Balul z Lubina.

W trakcie uroczystości odczytano fragment pracy literackiej, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii gimnazjalistów w Konkursie Wojewody Dolnośląskiego pt.: „Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956”. Wspomnienia pani Antoniny Buchty opisała młoda mieszkanka Pieszkowa Klaudia Jędrak.

– Dziękuję wszystkim za pamięć i uświetnienie występem 90. rocznicy powstania Związku Sybiraków. Dziękuję panu wójtowi za troskliwą opiekę nad Zesłańcami Sybiru i za zorganizowanie wyjazdu na obchody Światowego Dnia Sybiraka, który odbył się w Białymstoku w ubiegłym roku – mówiła na zakończenie uroczystości Antonina Buchta.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceprzewodniczący Rady Gminy Lubin Sylwia Pęczkowicz-Kuduk oraz radni Zofia Marcinkiewicz, Marcin Nyklewicz i Jan Olejnik, a także ksiądz proboszcz Stanisław Buchta oraz sołtys Raszówki Tadeusz Kosturek.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej przygotowany został pod okiem nauczycieli Marty Madejskiej, Agaty Szczytyńskiej i Remigiusza Mocka.

(AI/FOT.AI/GBP w Raszówce)/UG Lubin

Top