Sztuka wyniesiona na ulicę /foto/

Warsztaty tworzenia graffiti nie były łatwe do zorganizowania – mówi zgodnie cały zespół Legal Art z I LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie, który w październiku ubiegłego roku zdecydował, że w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii” będzie chciał zapoznać swoich rówieśników z bardzo popularnym na zachodzie nurtem street artu, który to oprócz kolorowych efektów na ścianach, murach czy pociągach, ma również swoją barwną historię.

Wśród członków grupy LegalArt znalazł się jeden żywiołowy, praktykujący pasjonat graffiti, Dawid Nicke i to on przekonał resztę zespołu, że malowanie na murze jest czymś, czego każdy młody człowiek spróbować powinien. Wszyscy jednak zdawali sobie sprawę, że spray w ręku nastolatka może być niebezpieczny – to prosta droga do wandalizmu, którego przecież na murach naszego miasta nie brakuje. Chodziło o to, aby malować mądrze, aby poczuć czym naprawdę jest ten rodzaj sztuki ulicznej, aby znaleźć sens w takiej formie wyrażania siebie. Dlatego właśnie w przeddzień praktycznych warsztatów w auli I LO o godz. 8.55 odbył się wykład przeprowadzony przez absolwenta ASP we Wrocławiu, Piotra Saula, który od lat zgłębia tajniki tworzenia graffiti i temu zagadnieniu poświęcił swoją pracę magisterską. Tłumaczył młodzieży, że to jak się tworzy graffiti, co się chce przez nie przekazać, jakiej farby się użyje, czym się maluje – wszystko to wpływa na jego postrzeganie.

Reklama

Najtrudniejszym zadaniem w całym projekcie przeprowadzenia warsztatów było najpierw znalezienie odpowiedniej ściany, a potem zebranie pieniędzy na zorganizowanie całego przedsięwzięcia. Grupa Legal Art dziękuje w tym miejscu Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie, Panu Bogdanowi Dudkowi za wyrażenie zgody na wykorzystanie ściany basenu przy ZS nr 2 oraz sponsorom: MPWiK, Room Color, LawenDream, Kopalnia Lodów Naturalnych, Black Horse, Miedźwiedź, którzy jako jedyni w odpowiedzi na prośbę o pomoc finansową w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia odpowiedzieli wpłatą na konto albo pomocą rzeczową. Sobotnie warsztaty gratisowo prowadzili profesjonaliści z grupy MRC.

Patrząc na całe wydarzenie, można pochylić głowy nad licealistami z Legal Art (Dawid Nicke, Aleksandra Mazur, Weronika Burczyńska, Aleksandra Wierzbicka, Nina Ossowska, Julia Kowalik, Klaudia Jędrak, Sebastian Kłusek), którym udało się od początku do końca samodzielnie zrealizować taki projekt, był to w pewnym sensie egzamin z przedsiębiorczości, po którym na murze basenu ZS nr 2 zostanie pamiątka na długie lata. Brawurowe i nieco chaotyczne próby tworzenia graffiti na sobotnich warsztatach zostały bowiem zamalowane i na ich miejscu powstaje właśnie piękne malowidło.

R.J.

 

Top