Uważajmy na zabójczy czad. Kolejna tragedia. Podczas ratowania ludzi, poszkodowani również policjanci

Udostępnij

Podczas sezonu grzewczego cały czas istnieje zagrożenie zatrucia czadem. Przez ten bezwonny gaz doszło do kolejnej tragedii na terenie powiatu lubińskiego. Nie żyją dwie osoby. Funkcjonariusze podczas ratowania mieszkańców bloku, również zostali podtruci i musieli korzystać z pomocy medycznej. Po kilku godzinach w szpitalu wrócili na szczęście do swoich domów. Policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad, czyli tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a niewielka dawka może zabić.

Reklama

Policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy zostali pilnie wezwani na interwencję, gdzie według zgłoszenia w Ścinawie, w wielorodzinnym budynku, doszło do tragedii. Funkcjonariusze po informacji, że w bloku unosi się tlenek węgla, natychmiast zaczęli pukać do mieszkań i budzić lokatorów. Osoby z objawami zatrucia natychmiast były przekazywane kolegom ze straży pożarnej zaopatrzonych w butle gazowe.

Policjanci udzielając pomocy również narażali własne życie i po zakończonej akcji, zmuszeni byli skorzystać z pomocy medyków.  W ich organizmie lekarze stwierdzili stężenie tlenku węgla. Po kilku godzinach i udzielonej specjalistycznej pomocy, zostali wypisani do domów.

Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę, a nawet śmierć. Jeśli w mieszkaniu będzie za mało tlenu, to w procesie spalania zamiast dwutlenku węgla, będzie wytwarzał się tlenek węgla, czyli zabójczy czad.

Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, aby zainteresowali się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, poinformujmy przed nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem i niewłaściwym korzystaniem z piecyków elektrycznych i gazowych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Top