W Lubinie powstanie obszar przemysłowy branż opartych o miedź

Udało nam się zrobić pierwszy krok, jeśli chodzi o utworzenie dużego obszaru przemysłowego w woj. dolnośląskim branż, które potrzebują kooperacji z takim biznesem jak nasz – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński. Podobne rozwiązania funkcjonują w Chinach i USA.

 

Reklama

Szef KGHM był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego „Rola branż strategicznych w nowoczesnej gospodarce”, który odbył się w ramach Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

„Współpracujemy z Agencją Rozwoju Przemysłu i Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, które jest dysponentem 400 ha terenów w Lubinie, gdzie jest nasza główna siedziba. W efekcie jest szansa, że, w szybkim tempie powstanie duże centrum przemysłowe gotowe przyjąć inwestorów, którzy potrzebują krótkiego łańcucha dostaw i potrzebują kooperacji z takim biznesem jak nasz” – zaznaczył Chludziński. Chodzi o napędzanie wzrostu branży strategicznej, jaką jest wydobycie miedzi, poprzez inwestycje w inne sektory gospodarki, które ten metal wykorzystują. Inni uczestnicy panelu zwracali uwagę, że są to rozwiązania znane między innymi z Chin i USA.

Jak podkreślił Chludziński, prognozy 5-letnie, 10-letnie i 15-letnie pokazują, że na świecie będą potrzebne coraz większe ilości miedzi. „Niedawno podpisaliśmy kontrakt z Chinami, w których Chiny gwarantują sobie o 30 proc. większy odbiór surowca, więc też widzą to optymistycznie” – zaznaczył.

W ocenie szefa KGHM miedzi będzie potrzeba coraz więcej, ponieważ nie ma prostych ekwiwalentów w przemysłach, w których jest ona niezbędna. Chodzi o przemysły: elektroniczny, elektrotechniczny i energetyczny. „Nie mamy substytutu i nie zanosi się na to, żebyśmy w krótkim okresie ten substytut wymyślili” – zauważył Chludziński.

Prezes KGHM wyliczył, że w turbinie wiatrowej, która jest posadowiona na morzu, potrzeba 30 ton miedzi, w samochodzie elektrycznym ok. 100 kg, w zwykłym pojeździe ok. 25-30 kg.

Jednoczenie zwrócił uwagę, że branża wydobywcza jest specyficzna, ponieważ cena surowca zależy od czynników, na które producent nie ma wpływu, takich jak koniunktura gospodarcza, popyt na świecie, warunki makroekonomiczne, a nawet napięcia geopolityczne, które wpływają na gospodarkę.Również w ocenie Thomasa J. Lee, współzałożyciela i partnera zarządzającego w Fundstrat Global Advisors, rewolucja technologiczna w kolejnych latach spowoduje wzrost zapotrzebowania na miedź.

„Wydaje mi się oczywiste, że całość regulacji, otoczenia regulacyjnego powinna niejako wspierać rozwój technologii, które opierają się zużyciu miedzi. Wtedy mielibyście bardzo dobrą pozycję wyjściową na przyszłość. W Stanach Zjednoczonych ustawodawca stara się tworzyć takie zachęty, które rozbudowują przemysły powiązane konsumujące surowiec i niejako napędzające wzrost branży strategicznej” – zaznaczył.

Pozytywnie odniósł się do idei stworzenia na Dolnym Śląsku środowiska „biznesów pośrednich”. „To się dzieje w Chinach, to się dzieje w USA z firmą taką jak Tesla. Myślę, że dla was bardziej odpowiedni byłby model amerykański” – ocenił.

Jak podkreślił Apolo Ohno, wielokrotny medalista olimpijski i inwestor, działalność KGHM od kilku dekad pokazuje, że spółka nie ma się czego wstydzić w porównaniu z Japonią czy Chinami. „One też myślą, w jaki sposób wydobywać, komu dostarczać, jakie wzorce postępowania stosować. W ten sam sposób zastanawiacie się, jakie branże zużywają wasz produkt. Myślę, że wygląda to dosyć podobnie” – ocenił.

Przyznał, że miedź jest bardzo uzależniona od globalnej sytuacji rynkowej, trendów czy koniunktury na świecie, ale niezależnie czy chodzi o miedź czy o sektorze IT, zawsze należy analizować, co się będzie działo w perspektywie sześciu miesięcy, roku czy nawet 30 lat.

„Bardzo zaciekawiło mnie kiedy, usłyszałem, że Chiny już siebie rezerwują w kontraktach 30 proc. więcej miedzi niż dotychczas. Dla mnie jako dla inwestora jest to znak, że koniunktura będzie się rozwijała” – ocenił Apolo Ohno.

Do piątku w Jasionce k. Rzeszowa trwa Kongres 590, który jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Dwudniowe spotkanie obejmuje panele dot. m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Top