Z humorem i przystępnie o produkcji miedzi

Udostępnij

Pracownicy KGHM odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Siedlcach i w ciekawy sposób opowiedzieli o tym jak wydobywa się rudę, przerabia ją i jak powstaje miedź, srebro i złoto. Dzieci były zachwycone prezentacją, w której aktywnie uczestniczyły i zadawały wiele pytań.

 

Reklama

Mimo, że nasz region jest znany w Polsce i na świecie z produkcji miedzi, to niewiele osób wie, jak powstają miedziane katody, walcówka, granulat srebra i sztabki złota. W bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o tym pracownicy KGHM Polska Miedź SA, którzy w ramach wolontariatu dwukrotnie odwiedzili dzieci w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach.  Zabawy aktywizujące dzieci były dostosowane do ich wieku, jednego dnia wiele o produkcji dowiedziały się dzieci z grup przedszkolnych i klas pierwszych, kolejnego dzieci z klas II – III i IV. Podobna prezentacja będzie także dla starszych uczniów listopadzie.

Spotkanie prowadził pracownik Zakładów Wzbogacania Rud, czyli przeróbkarz i to było jedno pierwszych wyjaśnianych zagadnień. Uczniowie dowiedzieli się, że  trochę jak Kopciuszek, przeróbkarze przesiewają rudę, którą wydobywają górnicy i i  w ten sposób powstaje czarny pył zwany koncentratem, który trafia do hut, a tam wytapia się z niego miedź, srebro i złoto.

– Jestem bardzo wdzięczna, że udało się zorganizować takie pokazowe lekcje. Dzięki nim w niebanalny i ciekawy sposób przedstawiono cały proces produkcji. Dzieci reagują bardzo żywiołowo, a jak wiadomo najlepiej się uczyć przez zabawę – mówi Mariola Karwan, dyrektor szkoły w Siedlcach.

Zabawy i atrakcji było bardzo wiele od samego  początku prezentacji. Jak na górników przystało uczniowie musieli zjechać najpierw klatką pod ziemię czyli wszyscy przeszli przez specjalne tunele. Do wspólnej zabawy zaangażowano także nauczycieli, którzy w nomenklaturze górniczej nazywają się sztygarami i pracownikami dozoru. Potem były głośne wybuchy i trzeba było sprawnie zebrać urobek. W te sposób przez ponad godzinę wspólnej zabawy dzieci w łatwo przyswajalny sposób sporo dowiedziały się o pracy  w KGHM Polska Miedź SA.

Na koniec każdy został obdarowany upominkami i medalami. Te specjalne lekcje udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu sołtysa Stanisława Ryńca. W pierwszych tygodniach pandemii to mieszkanki Siedlec wspierały pracowników KGHM szyjąc maseczki, teraz oni w ramach współpracy odwiedzili szkołę.

Top