Zatrudnienie osób po 50. roku życia: Korzyści nie tylko finansowe

Preferencje dla firm, brak składek na Fundusz Pracy, zwolnienia z Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, krótszy czas wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika – to finansowe korzyści, jakie zyskują przedsiębiorstwa przy zatrudnianiu osób po 50-tce. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie pracownika.

Reklama

Młodzi przestają rządzić na rynku pracy, bo pracodawcy stawiają na osoby 50+ – pisze „ Dziennik Gazeta Prawna”. Wszystko z powodu rąk do pracy i polityki zatrudnienia promującej zatrudnianie osób po 50 roku życia. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie zatrudnianiem doświadczonych (wiekiem) pracowników rośnie.

Tendencję widać i w oficjalnych statystykach, i w badaniach. Dziennik powołuje się na analizy Work Service, z których wynika, że w półtora roku odsetek firm zatrudnianych takie osoby wzrósł o 10 proc. (z 79 do 86 proc.).

Ta zmiana nastawienia pracodawców znajduje odzwierciedlenie w urzędach pracy, gdzie bezrobotni 50+ przestają być jedną z najbardziej problematycznych grup.

– Dla pracodawców starszy wiek bezrobotnego przestaje być barierą zatrudnienia – zauważa w rozmowie z ”DGP” Grażyna Laurkowska, dyrektor PUP w Legnicy.

Z kolei Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan przestrzega przed upatrywaniem poprawy w polityce zatrudnieniowej rządu czy instrumentach aktywizacji bezrobotnych.

– Okazało się, że firmy wcale nie sięgają po nie tak chętnie, jak mogłoby się wydawać. Ponadto ze względu na to, że mamy obecnie rynek pracownika mniejsze znaczenie w zatrudnianiu osób 50+ ma bariera w postaci okresu ochronnego przed osiągnięciem wieku emerytalnego – twierdzi Baczewski.

To, że firmy coraz bardziej doceniają ich potencjał potwierdzają też wyniki analiz Hays Poland.

– Od kilku lat obserwujemy rosnący wskaźnik zatrudnienia osób 50+ – komentuje Agnieszka Czarnecka, HR consultancy manager w Hays Poland. Potwierdza, że jest to wynikiem zarówno niedoboru kompetencyjnego – w związku z czym pracodawcom w Polsce coraz trudnej jest pozyskać odpowiednich pracowników – jak również większej świadomości firm względem korzyści, jakie niesie za sobą tworzenie zróżnicowanych wiekowo zespołów. Umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób starszych i młodszych uzupełniają się na wielu polach.

 

Top