„Zbrodnia nie ma płci”. Najbardziej poszukiwani przestępcy

Udostępnij

Policja UE uruchomiła kampanię mającą uświadomić, że poważni kryminaliści to nie tylko mężczyźni. Chce doprowadzić do schwytania długo ukrywających się przestępczyń. Z listy najgroźniejszych poszukiwanych przestępców Europol zrobił  minigrę. Na liście jest Polka.

Reklama

Europejska policja rozpoczęła akcję pod hasłem „Zbrodnia nie ma płci”, w której prosi o pomoc w ujęciu kilku kobiet. Jedną z nich jest Polka, Dorota Kaźmierska. Kobieta została skazana za zamordowanie swojego męża.

Ze strony patrzy na nas 21 niebezpiecznych przestępców skrytych za wyszukanymi maskami. Każda z masek skrywa inną historię, a odkrywanie jej kolejnego kawałka, odsłania krok za krokiem stojącą za nią osobę. Czy jesteś w stanie rozpoznać, czy za opisaną zbrodnią stoi mężczyzna czy kobieta?

Na nowej stronie internetowej „Przestępstwo nie ma płci” opisano historie zbiegów z 21 państw UE. Ich twarze są zamaskowane. Dopiero w miarę czytania i przesuwania strony w dół okazuje się, jakiej płci był sprawca. Dzięki temu dowiadujemy się, że na 21 wskazanych osób, jest tylko trzech mężczyzn.

Europol chce przypomnieć nam o najgroźniejszych uciekinierkach (oraz uciekinierach) z Europy i prosi, żebyśmy pomogli je złapać. A robi to, trzeba przyznać, w fantastycznie ciekawy sposób. Europol przedstawiając tę przewrotną grę, próbuje nam przypomnieć, że zbrodnia nie ma płci, a przez nasze stereotypowe myślenie kobietom znacznie łatwiej ukryć się przed organami ścigania.

Na potrzeby kampanii państwa członkowskie UE wskazały po jednym przestępcy. Na stronie kampanii zamieszczono zdjęcia 21 przestępców w maskach. Po wejściu na stronę poświęconą każdemu z nich możemy przeczytać opis popełnionego przestępstwa.

W toku przewijania strony, maski zanikają. Dzięki temu dowiadujemy się, że na 21 wskazanych osób, jest tylko trzech mężczyzn.

Crime has no gender – to kolejna edycja kampanii medialnej: EU Most Wanted – najbardziej poszukiwani przestępcy Europy. Czy kobiety są zdolne do popełniania tak poważnych przestępstw jak mężczyźni? Wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępczyń zamieszczone na stronie EU Most Wanted udowadniają, że tak. W nowej kampanii organów ścigania UE wszyscy przestępcy – obu płci – są poszukiwani za najpoważniejsze przestępstwa: takie jak morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi. Pomóż nam prosimy wyśledzić te osoby i sprawić, że poniosą odpowiedzialność za swoje czyny. Skontaktuj się z nami.

Czy kobiety są równie zdolne do popełniania poważnych przestępstw jak mężczyźni? Dane na stronie internetowej EUROPOLU- Europe’s Most Wanted, zawierającej wizerunki najniebezpieczniejszych przestępców, dowodzą, że tak.

Ukryte oblicze przestępczości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie. To w sumie 22. poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender mają odgadnąć płeć przestępcy. Mamy nadzieję, że w ten sposób więcej osób się zainteresuje i odwiedzi stronę.

Doświadczenie pokazało, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju.

Takie podejście okazało się skuteczne w ciągu ostatnich trzech lat. Po każdej dużej kampanii komunikacyjnej zatrzymano lub samemu się oddało w ręce policji kilku poszukiwanych zbiegów. Wytworzona w ten sposób presja stała się dla nich i ich krewnych zbyt silna. Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej.

Odwiedź stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender. Może rozpoznasz jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie, mężczyznę lub kobietę. Możesz pomóc policji w zwiększeniu bezpieczeństwa w Europie. Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje o osobach tam zamieszczonych wypełnij formularz on-line lub zadzwoń pod numer 997.

Top