Znamy już wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty

Udostępnij

Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło ok. 345 200 uczniów, a do ósmoklasisty 372 200. Według ekspertki międzynarodowego programu edukacji matematycznej tegoroczny egzamin gimnazjalny wymagał od uczniów zdecydowanie więcej myślenia i wysiłku niż pierwszy egzamin ósmoklasisty. Poziom tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z matematyki można określić jako raczej łatwy. Jakie są jednak wyniki obu egzaminów?

Tegoroczny egzamin gimnazjalny uczniowie napisali już po raz ostatni, a ósmoklasisty po raz pierwszy. Od przyszłego roku będzie jeden egzamin na zakończenie szkoły podstawowej. Oba egzaminy były obowiązkowe, co oznacza, że każdy nastolatek, aby ukończyć szkołę musiał do nich przystąpić.

Reklama

Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie najsłabsze wyniki osiągali w matematyce. Średni wynik na egzaminie gimnazjalnym to 43%, a ósmoklasisty 45%. W porównaniu do pozostałych przedmiotów ta dziedzina (poza językiem niemieckim) wypadła najsłabiej. Ciężko powiedzieć coś więcej, ponieważ szczegółowe analizy będą dostępne w sierpniu. Na ten moment wiemy, że najlepiej uczniom poszły zadania wymagające odczytywania i interpretowania informacji przedstawionych za pomocą wykresu funkcji oraz wykonywanie obliczeń i wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych. Słabiej natomiast wypadła analiza problemów i przedstawienie argumentacji matematycznej oraz opracowanie strategii rozwiązania problemu przedstawionego w zadaniu, z wykorzystaniem wiadomości z geometrii. Na więcej informacji będziemy musieli jeszcze poczekać, ale co nie pozostawia wątpliwości to to, że matematyka jest dziedziną, która wymaga jeszcze sporo pracy wśród uczniów – komentuje Małgorzata Grymuza, ekspert MathRiders.

***

MathRiders to międzynarodowy program edukacji matematycznej, będący jednym z systemów franczyzowych wchodzących w skład grupy Helen Doron. Konsorcjum od ponad 25 lat dostarcza nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych dzieciom na całym świecie. Zajęcia MathRiders prowadzone są na od ponad 10 lat, z czego w Polsce od 2009 r. Aktualnie na terenie całego kraju znajduje się prawie 40 placówek, a ich liczba stale rośnie.

Program edukacji matematycznej MathRiders przeznaczony jest dla uczniów w wieku 2 do 19 lat. Opracowana przez światowej klasy pedagogów metoda łączy najnowocześniejsze techniki nauczania przedmiotów ścisłych. Jej istotą jest zwiększanie motywacji dzieci i młodzieży do nauki algebry, arytmetyki oraz geometrii. MathRiders ukazuje uczestnikom kursów codzienne zastosowanie matematyki i kształtuje umiejętność logicznego myślenia.

Top