ZOO Lubin – nowy gatunek w zoo: krowa białogrzbieta

Udostępnij

W piątek 14 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 odbyła się premiera nowego gatunku w lubińskim zoo. Do zwierząt gospodarskich dołączyła krowa białogrzbieta.

Najliczniejszą grupą w zagrodzie zwierząt gospodarskich lubińskiego ogrodu zoologicznego są przedstawiciele gatunków polskich.

Reklama

Rodzime gatunki zwierząt gospodarskich zamieszkują lubiński ogród zoologiczny od momentu otwarcia. Pierwszymi polskimi gatunkami w inwentarzu lubińskiego zoo były: koza karpacka, owca wrzosówka, zielononóżka kuropatwiana oraz czubatka polska brodata miniaturowa.

Od 2017 r. kolekcja uzupełniona jest o: kozę sandomierską i owcę olkuską.
W 2020 r. dołączyła krowa białogrzbieta. W kolejnych latach planowane jest sprowadzenie m.in. polskiej rasy świń.
Krowa białogrzbieta (łac. Bos taurus taurus) uznawana jest za odtworzoną. W XIX w. była szeroko rozpowszechniona na terenach na wschód od Wisły. W okresie międzywojennym stanowiła tylko ok. 10% pogłowia bydła w Polsce. Od lat 70. XX w. bydło białogrzbiete uznawane było za wymarłe. Z hodowli wyparte zostało przez rasy bardziej wydajne.
Od lat 90. Katedra Hodowli Bydła Uniwersytetu Lubelskiego prowadzi restytucję bydła białogrzbietego. Prace prowadzone były pod kierunkiem prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka.      W 2003 r. rozpoczęto prowadzenie ksiąg hodowlanych dla rasy białogrzbietej. Krowy rasy białogrzbietej wpisano na światową listę ras podlegających ochronie zasobów genetycznych.
W 2004 r. liczebność populacji wyniosła ok. 100 szt. (gł. w regionie nadbużańskim oraz na Podlasiu). W 2009 r. liczba osobników podwoiła się i rośnie. Obecnie pogłowie to ponad 400 osobników.
Pozostałe gatunku polskie w inwentarzu lubińskiego ogrodu zoologicznego to:
Koza karpacka (łac. Capra hircus) należy do typu wszechstronnie użytkowego, hodowana na mleko. Polska rasa z białym umaszczeniem i rogami u obu płci. Dawniej na Pogórzu Karpackim hodowana powszechnie, w 2005 r. były już tylko dwa stada.
Koza sandomierska (łac. Capra hircus) posiada białe umaszczenie z szarymi, czarnymi lub żółto-brązowymi łatami. Wypasana była w Puszczy Sandomierskiej. Do niedawna bliska wymarciu. Hodowana na mięso i mleko. W 2018 r. całkowita liczba kóz sandomierskich w Polsce wynosiła 68 szt.
Owca olkuska (łac. Ovis aries) to ssak hodowlany z rodziny wołowatych, udomowiony prawdopodobnie wcześniej niż kozy. Owca olkuska to polska rasa owcy domowej. Pochodzi z rejonu dawnego powiatu olkuskiego. Ze względu na bardzo wysoką plenność mają typową budowę dla zwierząt mlecznych. Masa ciała tryka powinna wynosić min. 45 kg, a u maciorki – co najmniej 40 kg.
Owca wrzosówka (łac. Ovis aries) jest polską rasą owcy domowej. Pochodzi z północno-wschodnich kresów Polski i wywodzi się z owiec krótkoogoniastych. Wrzosówki to owce dość drobne o dwóch kolorach wełny: siwej lub czarnej. Młode osobniki są czarne i z biegiem czasu jaśnieją, jednak nogi pozostają czarne.
Czubatka polska brodata miniaturowa (łac. Gallus gallus domesticus) hodowana jest wyłącznie w celach wystawowych. Cechą charakterystyczną jej wyglądu jest sporych rozmiarów czub z piór na głowie, wąsy oraz brak grzebienia.
Zielononóżka kuropatwiana (łac. Gallus gallus domesticus) to ogólnoużytkowa polska rasa kury domowej, wyhodowana na przeł. XIX i XX w. Nazwa pochodzi od oliwkowego koloru nóg.  Uważana jest za starą rasę kury, najbardziej podobną do przodka kury domowej – kura bankiwa. Popularność zawdzięcza niskiej zawartości cholesterolu w jajach, gdzie jest go nawet o 30% mniej, niż w jajach kur innych ras. Mimo niskich wymagań hodowlanych, nie nadaje się do chowu masowego. Udowodniono, że w stadach większych niż 50 szt., może dochodzić do zjawiska kanibalizmu oraz pterofagii (wydziobywania piór).

Galeria


źródło: ZOO Lubin

Top