Czy z wilkiem można żyć w zgodzie? Traktować go jak sąsiada?

Udostępnij

Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w kampanii Fundacji WWF Polska „Nasz sąsiad wilk”. Chcemy pokazać jak pożyteczny jest to drapieżnik, ponieważ np. reguluje populację dzikich ssaków kopytnych, oszczędzając dla Skarbu Państwa kilkaset milionów złotych. WWF wskazuje też mieszkańcom obszarów zamieszkiwanych przez wilka metody na bezkonfliktowe z nim sąsiedztwo. W ramach swoich działań WWF Polska przekazało już 300 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami.

 

Warsztaty z młodzieżą w Bolesławcu

Kampania „Nasz sąsiad wilk” skierowana jest do lokalnych społeczności, dlatego w piątek 24.10 WWF Polska we współpracy z Nadleśnictwem Bolesławiec i ze Stowarzyszeniem „Z Szarym za Płotem” zorganizowali warsztat edukacyjny, w którym wzięła udział młodzież z  miejscowego liceum i technikum leśnego. Uczniowie mogli się na nim dowiedzieć, jakie pożyteczne role pełni wilk, regulując np. populację dzików, jaka jest sytuacja wilków w Borach Dolnośląskich i Nadleśnictwie Bolesławiec czy też w jaki sposób zapobiegać szkodom wyrządzonym przez te drapieżniki, ale też jaka jest ich sytuacja w Polsce i w Niemczech. W warsztacie uczestniczyli specjaliści z WWF Polska, Nadleśnictwa Bolesławiec i Cottbus.

Bardzo ważne jest co i jak będziecie przedstawiać ludziom. Jako przyszli leśnicy, absolwenci Technikum Leśnego macie ogromną odpowiedzialność na sobie, żeby rzetelnie edukować o wilku, nie wzbudzając sensacji, nie eskalować konfliktu. Trzeba przedstawić wiedzę o tym drapieżniku ludziom, wskazując rozwiązania potencjalnych konfliktów – mówił do uczniów Bartosz Lysakowski, specjalista do spraw ochrony wilka z Cottbus.

Wilk i człowiek mogą żyć w zgodzie

Okazuje się, że ci hodowcy, którzy hodują swoje owce, też kozy w pobliżu swoich domów, tracą dwukrotnie więcej zwierząt gospodarskich niż ci, którzy wypasają zwierzęta na pastwiskach. Wilki po prostu korzystały z tego, że w pobliżu domów zwierzęta nie były zabezpieczane – mówił na spotkaniu w Bieszczadach dr Wojciech Śmietana. Dlatego Fundacja WWF Polska stara się zachęcić hodowców do prawidłowego zabezpieczania zwierząt gospodarskich. Tylko w 2021 roku, wyposażyła cztery regionalne dyrekcje ochrony środowiska w łącznie 20 zestawów ogrodzeń elektrycznych dla hodowców w województwach: lubuskim, wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim. Do tej pory takim gospodarstwom w całej Polsce, WWF Polska przekazało około 300 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami. Mamy duże doświadczenie w edukowaniu hodowców na temat minimalizacji ryzyka wystąpienia szkód organizując liczne szkolenia i spotkania, gdzie bezpośrednio dochodzi do spotkań z wilkami.  Dodatkowo WWF Polska przekazała również 44 pasterskich psów stróżujących – owczarków podhalańskich do ochrony owiec przed wilkami.

Dzięki informacji zwrotnej od hodowców wiemy, że rozdawane przez nas ogrodzenia elektryczne pozwalają skutecznie minimalizować szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich – mówi ekspert ds. ochrony gatunków, Piotr Chmielewski z WWF Polska.

Kampanią „Mój sąsiad wilk” WWF Polska chce też edukować społeczeństwo, że wilk może być bezproblemowym sąsiadem, a ponadto ma olbrzymi wkład w utrzymanie równowagi ekologicznej w ekosystemach leśnych, a nawet przynosi wielkie oszczędności Skarbowi Państwa. Przykładowo regulując populacje dzikich ssaków kopytnych, których regulacja i tak kosztuje podatników nawet około 700 milionów złotych rocznie. Dlatego zachęcamy ludzi do poznania tego drapieżnika i nauczenia się współistnienia z nim.

Współistnienie z drapieżnikami jest strasznie ciekawe, bo zawsze w tyle głowy wiesz, że one tutaj są, […] nie znajdziesz innego takiego miejsca w Europie, że zwierzęta dzikie są tak bliskie człowieka, ale warto też wiedzieć, że to jest ich teren, […] np. jeśli masz zwierzęta gospodarskie musisz je odpowiednio zabezpieczać – bieszczadzki hodowca Andrzej Czech

Gdzie można spotkać wilka?

Na terytorium Polski wilki występują w 3 różnych populacjach – na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły, gdzie nasze wilki wraz z wilkami po niemieckiej stronie granicy tworzą populację środkowo-europejską, która posiada status zagrożonej w Europie.

https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/wilk

Top