20 lat walczył ze skarbówką i wygrał, napisał do Morawieckiego…

Marek Isański przez 20 lat walczył w sądzie ze skarbówką i wygrał. Swoje doświadczenia wykorzystuje teraz, by pokazać premierowi nadużycia fiskusa. W liście pisał o wymyślaniu przez urzędników podatków, których nie ma i hodowaniu na nich odsetek. Mamy odpowiedź.

Reklama

Autor: Krzysztof Janoś

Firma TFL, którą założył Marek Isański, jest dla niego bolesnym, ale bardzo pouczającym przykładem na to, jak polska skarbówka może zniszczyć dobrze prosperujący biznes.

Ciąg niezrozumiałych decyzji i upór urzędników, jak pisaliśmy w money.pl, ostatecznie wykończył TFL. Dopiero po dwóch dekadach sądowych sporów przedsiębiorca ostatecznie został oczyszczony z zarzutów. Wywalczył też zwrot 7 mln zł odsetek, a obecnie walczy przed sądem o ponad 800 mln zł odszkodowania. Założył też Fundację Praw Podatnika i jako człowiek dobrze znający wady naszego systemu podatkowego postanowił szefowi rządu pokazać rażące naruszenia w sprawie tzw. ulgi meldunkowej.

Dotyczy osób, które nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie w latach 2007-2008, były w nim zameldowane przez ponad rok i sprzedały je przed upływem 5 lat od nabycia. Robiąc to, najczęściej nie wiedziały, że dodatkowym, formalnym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego jest złożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym o tym, że były w tym mieszkaniu zameldowane.

Hodowanie odsetek

„Szczególna niegodziwość w działaniu podległej panu premierowi administracji polegała na tym, że nie tylko wymyślono nieistniejący podatek (sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku nie podlega podatkowi dochodowemu), ale również bezprawnie hodowano do tego nieistniejącego podatku odsetki, a gdy z tym hodowaniem odsetek fiskus przesadził i mogło dojść do przedawnienia zobowiązania, to bez podstaw prawnych wszczynał postępowania karno-skarbowe i z niewinnych obywateli czynił przestępców!” – czytamy w liście.

Potwierdzają to dane zebrane przez Fundację dotyczące ofiar ulgi meldunkowej. Są porażające. Wynika z nich, że od lat ponad 80 proc. postępowań podatkowych wszczynanych jest w ostatnim i przedostatnim roku przed ich przedawnieniem. „W ogóle nie dochodzi do wszczynania takich spraw w pierwszym czy drugim roku biegu trybu przedawnienia. Potwierdza to, że fiskus świadomie „hoduje” odsetki za zwłokę” – mówił money.pl Marek Isański.

W liście do premiera przedsiębiorca przekonuje, że aby odbudować zaufanie obywateli do aparatu skarbowego i wykazać, że nie działo się to za wiedzą i zgodą Ministra Finansów, konieczne jest natychmiastowe umorzenie wszystkich bezzasadnie wszczętych postępowań karnoskarbowych.

Jednocześnie FPP oczekuje, że w imieniu administracji podatkowej premier wyrazi wobec niewinnych obywateli ubolewanie i poinformuje ich o tym, jakie konsekwencje służbowe wyciągnął wobec „nadużywających swoich uprawnień urzędników”.

Znikająca korespondencja

„Naturalnie wnosimy też, aby w ramach swoich kompetencji doprowadził Pan do zwrotu niesłusznie naliczonego i pobranego podatku od tych osób” – czytamy w liście. Jego pełną treść znaleźć można na stronie Fundacji Praw Podatnika. List został wysłany do KPRM w wersji mailowej i papierowej 21 grudnia 2017 r.

Regularnie pytaliśmy w biurze prasowym kancelarii premiera, czy szef rządu zamierza na list odpowiedzieć. Dopiero w piątek 9 lutego po kolejnym telefonie otrzymaliśmy odpowiedź z informacją, że przesłano ją również Isańskiemu i to 2 lutego.

Przedsiębiorca jednak niczego nie otrzymał, ale pełen nadziei pognał na pocztę, żeby się upewnić. Tam jednak, w piątek po południu, okazało się, że rzeczywiście niczego dla niego nie ma. Również drogą mailową nic nie dotarło, dlatego my przesłaliśmy odpowiedź na list.

KPRiM przypomina w nim, że szef „Krajowej Administracji Skarbowej sprawuje ogólny nadzór w sprawach podatkowych. Natomiast minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe…”

więcej: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/morawiecki-ulga-meldunkowa-isanski-podatek,191,0,2398143.html

Top