Będzie przebudowa zabytkowego wiatraka w Polkowicach

Przez lata zabytkowy wiatrak holenderski stał i niszczał. Wkrótce rozpoczną się prace związane z jego przebudową. Mają potrwać 18 miesięcy.

Reklama

Polkowicki holender został wybudowany w latach 80. XIX wieku. Warto przypomnieć, że dawno temu wiatraki były stałym elementem polkowickiego krajobrazu. Wynikało to z faktu, że miasto zostało usytuowane na wzniesieniu. Głównym powodem takiej lokalizacji były kwestie związane z obronnością. Usytuowanie na wzniesieniu powodowało, że łatwiej było się bronić przed ewentualnym najeźdźcą. Dodatkowym efektem były częste i dość mocne wiatry. Wiało przez większą część roku. Zaradni mieszkańcy wykorzystali ten fakt i zaczęli budować wiatraki. W XVII wieku było ich w mieście kilkanaście. Młynarze cieszyli się dobrą opinią. Do naszych czasów przetrwał zaledwie jeden z wiatraków.

W latach 90. ubiegłego wieku gmina sprzedała obiekt spółce Mercus. Miała się w nim znaleźć stacja badań sejsmicznych KGHM. Nic z tego jednak nie wyszło. Potem Mercus sprzedał młyn firmie Medsun, która zamierzała wybudować w nim restaurację. Niestety koncepcja nigdy nie została wdrożona w życie ze względu na to, że zdaniem, nowych właścicieli, istniało ogromne prawdopodobieństwo, że obiekt nie zarobi na siebie.

Pod koniec 2015 roku gmina odkupiła holendra od firmy Medsun za 250 tys. złotych. Potem została ogłoszona ankieta, w której mieszkańcy mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów na zagospodarowanie holendra. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

Większość chciała, by wiatrak był możliwie najbardziej zbliżony swoim wyglądem do pierwotnego kształtu. Gmina zleciła przygotowanie koncepcji zagospodarowania zabytku. Projektanci z zielonogórskiej firmy ABK-Projekt przygotowali koncepcję zakładającą m.in. wybudowanie wewnątrz wieży wiatraka klatki schodowej umożliwiającej dostęp do tarasu widokowego, który planuje się usytuować na poziomie wieńczącym wiatraka.

W ciągu 18 miesięcy wiatrak ma zostać wyremontowany przebudowany oraz rozbudowany o część gastronomiczną. W istniejącej części obiektu zostanie zlokalizowany taras widokowy, a wiatrak zostanie zwieńczony kopułą. W ramach zadania we wnętrzu wiatraka zostanie wykonana wystawa multimedialna z elementami ekspozycji oraz aranżacja wnętrza kawiarni w pawilonie przy wiatraku.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 9 milionów złotych. Prace mają zakończyć w lipcu 2020 roku. Plac budowy został już przekazany konsorcjum firm Lider Deko-BAU Sp. z o.o. z Lubina oraz Partner – AKBiK Sp. z o.o. z Wrocławia.

polkowice.eu

fot. Paweł Paździor

Top