Dzień Godności w polskich szkołach pod znakiem empatii „Empatia wychodzi na dobre”

17 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Godności. W Polsce, za organizację tego wyjątkowego dnia odpowiada Fundacja Global Dignity Poland. Jej przedstawiciele spotkają się z uczniami, aby przeprowadzić warsztaty, poświęcone w tym roku tematowi empatii.

Reklama

Inicjatorami są trzej przyjaciele – następca tronu Norwegii JKW Książę Haakon, Profesor Pekka Himanen z Finlandii oraz John Hope Bryant, amerykański założyciel stowarzyszenia Operation Hope. Ustanawiając Dzień Godności, chcieli podkreślić, jak ważne jest poczucie własnej wartości w życiu młodego człowieka. Pokazali także, że godność to wartość uniwersalna, bez względu na szerokość geograficzną.

Pierwszym działaniem w Polsce w ramach Global Dignity była Lekcja Godności, przeprowadzona w 2009 roku w łódzkim gimnazjum. Zapoczątkowała ona cykl corocznych spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których przedstawiciele Fundacji oraz nauczyciele rozmawiają z uczniami o tym, w jaki sposób traktujemy samych siebie i jak traktują nas inni.

Porozmawiajmy o empatii

Empatia, czyli zdolność współodczuwania, to niezwykle ważna umiejętność w życiu każdego z nas. Pozwala zrozumieć decyzje, działania i postawy drugiego człowieka, a dzięki temu ułatwia budowanie relacji międzyludzkich, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. W ramach tegorocznego Dnia Godności, dla uczniów ze szkół podstawowych i licealnych zainaugurowane zostaną warsztaty, którym przyświecać będzie hasło: „Empatia wychodzi na dobre”.

–  Ubiegłoroczny Dzień Godności poświęciliśmy różnorodności i równości. W tym roku chcemy rozmawiać z młodzieżą na temat empatii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Na co dzień dociera do nas ogromna liczba negatywnych informacji, co powoduje, że mimowolnie trochę uodparniamy się na krzywdę ludzką. A przecież empatię, tak jak godność, mamy w sobie od urodzenia. Dlatego tak ważne jest to, żeby tę zdolność współodczuwania pielęgnować. Ci młodzi ludzie, do których przychodzimy, będą tworzyć i utrzymywać relacje z innymi ludźmi, a za kilka lat wpływać na losy swoich lokalnych społeczności, a może nawet i świata. Chcemy uświadomić im, jaką rolę empatia może odegrać w ich obecnym, ale także przyszłym życiu. Zależy nam na tym, aby pokazać uczniom, że współodczuwanie to jeden z filarów dobroci, który dzielony z innymi, wróci do nas ze zdwojoną mocą – Jacek Olechowski, Prezes Global Dignity Poland.

Nauka empatii zaczyna się od małych, pozornie drobnych rzeczy. Empatia to nauka słuchania siebie i drugiego człowieka, a także próba przyjęcia jego perspektywy, zrozumienie dla jego sytuacji, emocji, czy potrzeb.

Działania prowadzone przez Fundację Global Dignity Poland potrwają do czerwca 2019 roku.

Chęć udziału w projekcie należy kierować na adres email: info@globaldignity.pl

Więcej informacji o Dniu Godności na stronie: http://globaldignity.pl.

Top