Gmina Lubin została wyróżniona w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”.

Udostępnij

Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających. 

W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, gmina Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin.

Reklama

Działania gminy Lubin

W Ośrodku Edukacji Regionalnej „Wrzosowa kraina” w Chocianowie przeprowadzono dla uczniów szkół podstawowych gminy Lubin szereg zajęć edukacyjnych. Obejmowały one warsztaty, podczas których dzieci poszerzały swoją wiedzę o pszczołach i innych owadach zapylających oraz o ich roli w naszym życiu, jak też zajęcia z układania owadów z puzzli 3D.

Uczniowie mogli także degustować różne rodzaje miodów i spróbować lokalnych produktów, które powstały na bazie miodu.
Co roku w gminie Lubin organizowany jest też konkurs pt. „Najpiękniejsza posesja”.

Jego celem jest zachęcanie mieszkańców do sadzenia roślin bogatych w pokarm dla pszczół, a także edukowanie, ile zawdzięczamy owadom zapylającym, jakie mają one znaczenie dla środowiska i dla człowieka oraz jak można im pomóc tworząc dla nich bazę pokarmową w przydomowych ogródkach czy na balkonach. Mieszkańcy brali też udział w spotkaniach i prelekcjach prowadzonych przez lokalnych pszczelarzy.

Gmina Lubin od wielu lat podejmuje działania, których celem jest ochrona pszczół. Aktywnych sprzymierzeńców znaleźliśmy wśród mieszkańców. Działamy wspólnie, a efekty tych działań są wymierne: 140 klonów i lip, posadzonych wzdłuż drogi Gorzelin – Raszówka oraz 100 dereni, lip, wierzb i klonów, zasadzonych przez mieszkańców Miroszowic. Edukację ekologiczną rozpoczynamy w najmłodszych grupach przedszkolnych, kontynuując ją w szkołach podstawowych, a na poziomie Akademii Senioralnej kończąc. Angażujemy się w organizację szkoleń dla rolników w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Tylko działając razem możemy doprowadzić do zmian sprzyjających pszczołom – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Na zdjęciu zbiorowym (Final_MGPP_1) od lewej: Gerard Hejgelman (Poznań), Ewa Rączkiewicz (Poznań), Patrycja Surówka (Elbląg), Wojciech Cielecki (Świeradów-Zdrój), Katarzyna Rzeczkowska (Świeradów-Zdrój), Ireneusz Kucharski (Gostycyn), Eugeniusz Grabarz (Świeradów-Zdrój), Agnieszka Jastrzębska (ZT Kruszwica S.A.), Małgorzata Izdebska (Wołomin), Lidia Pacura (Wołomin), Rafał Rudnicki (Białystok), Natalia Legutko (Legnica), Iwona Śpica (Gostycyn) oraz Bartosz Chojnacki (Lubin).
Na zdjęciu indywidualnym z dyplomem od lewej: Bartosz Chojnacki, zastępca Wójta Gminy Lubin, Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Raport_Manifest_Gmin_Przyjaznych_Pszczolom_2019

Top