Gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

Udostępnij

Z zadumą, szacunkiem, ale i radością i śpiewem – przenosząc się symbolicznie do minionej epoki –  mieszkańcy gminy świętowali w Szklarach Górnych. Uroczysta msza święta, wyjątkowa inscenizacja z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszechobecne biało- czerwone barwy i uśmiech tłumnie zebranych mieszkańców, którzy bawili się wyśmienicie!

Reklama

„Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” mówił ponad 100 lat temu Piłsudski, a niedługo po tym Polska zapłaciła krwią za wolność i niepodległość. Dziś mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że możliwość pracy, nauki, spędzania wolnego czasu nie jest czymś co nasi dziadkowie i pradziadkowie mieli na wyciągnięcie ręki. Każdego dnia musieli walczyć o to by dziś nasz kraj wyglądał tak jak wygląda.

Gminne uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych.

Wierni modlili się także w intencji wszystkich osób odpowiedzialnych w gminie Lubin za podejmowanie decyzji mających wpływ na lokalną wspólnotę. Paweł Kajl, proboszcz parafii podkreślał w homilii, jak ważna jest praca na rzecz wartości, które scalają lokalną wspólnotę.

– Mamy szczęście żyć w pokoju i dobrobycie, który powinna gwarantować sprawiedliwość i mądrość rządzących oraz uczciwość obywateli. W codzienności budujemy społeczność gminy Lubin, której fundamentem muszą być cytowane przez wójta Tadeusza Kielana słowa z Księgi Mądrości. Warto sobie zadawać pytania, wokół jakich wartości powinniśmy się jednoczyć i rozwijać oraz troszczyć o to co jest nam dane.

Obchody 11 listopadaPo mszy, w której wzięły udział wszystkie poczty sztandarowe gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych,  wszystkich szkół gminy Lubin  oraz klasy mundurowej  III LO w Lubinie zorganizowano uroczysty, historyczny korowód.

Jego uczestnicy, z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele w roli Józefa Piłsudskiego, przypomnieli kilka ważnych faktów związanych z powrotem Piłsudskiego do Warszawy, po jego uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. O klimat z minionej epoki zadbało Stowarzyszenie Historyczne „Rekonstrukcje Lubin” dbając w detalach o oddanie atmosfery wydarzeń z 1918 roku.

Na terenach zielonych wokół kościoła odbyła się inscenizacja upadku Polski. Mieszkańcy wysłuchali słów, które caryca Katarzyna II aktywnie uczestnicząca w rozbiorach Polski, skierowała do ministra spraw zagranicznych Rosji Nikity Panina. Mówiła o tym jak można zniewolić poszczególne narody i dlaczego  Polacy są tak trudni do pokonania. By zniewolić naród polski radziła „zdemoralizować i rozłożyć naród od wewnątrz, nauczyć brata donoszenia na brata (…)”.

Obchody 11 listopadaNa innych stacjach mieszkańcy mieli okazję m.in. spotkać się z księdzem Piotrem Skargą, wyjątkową Polką, Marią Skłodowską-Curie, a przy ostatniej wysłuchać samego marszałka Piłsudskiego.

Kiedy barwny korowód doszedł do placu, na którym ustawiony jest obelisk upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wójt, radni gminy oraz przedstawiciele jednostek samorządowych i zgromadzeni mieszkańcy złożyli kwiaty i wieńce.

Pod Obeliskiem podkreślano jak ważne są słowa marszałka, które wyryto także na tablicy pamiątkowej: „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”.

Obchody 11 listopada– Cieszę się, że tak licznie się tu zgromadziliśmy świętując 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Są wśród nas nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale też goście z sąsiednich miejscowości, a to pokazuje, że nasza uroczystość jest coraz bardziej sławna – powiedział do zgromadzonych pod pomnikiem mieszkańców Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Państwa obecność tutaj świadczy o wielkim patriotyzmie, bo patriota to nie tylko osoba, która w ciężkich czasach jest gotowa do poświęceń, ale to również osoba, która pamięta o swoim kraju w czasach pokoju.

Obchody 11 listopadaWyjątkowego charakteru uroczyści dodała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin oraz obecność tak licznych pocztów sztandarowych i race  odpalone przez strażaków.

Były występy artystyczne, pieśni patriotyczne i poezja, biało- czerwone kwiaty, plakaty, transparenty, stroje z epoki, mnóstwo flag i okrzyki radości.

Obchody 11 listopadaWystawa broni i innych akcesoriów z czasów II wojny światowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można było także strzelać z karabinu do tarczy, spróbować pysznej grochówki czy napić się czegoś ciepłego.

Bardzo obszerną fotorelację z obchodów 11 listopada opublikujemy na facebookowym profilu gminy Lubin

źródło: Gmina Lubin

Top