Jak dbać o siebie i swoje emocje w trudnych czasach? #ZłapRównowagę – akcja Fundacji ADRA Polska

Udostępnij

Niepewność jutra, obawy o zdrowie i przyszłość, izolacja i samotność, rodzinne tarcia, utrata dochodów, trudności z powrotem do „normalności” – te problemy, które dotknęły Polaków w ostatnich miesiącach, mogą rodzić napięcia psychiczne. Jak sobie radzić w tych nietypowych sytuacjach? Jak zadbać o dobrą formę psychiczną i relacje z innymi w trudnych czasach? Z pomocą przychodzi Fundacja ADRA Polska. W ramach akcji #ZłapRównowagę oferuje porady ekspertów i zaprasza do udziału w darmowych grupach wsparcia online.

Reklama

#ZłapRównowagę to zamieszczony na stronie www.adra.pl/rozwoj-osobisty/ cykl poradniczych artykułów eksperckich, cykl filmów „Jak dbać o kondycję psychiczną” z poradami psychologa klinicznego oraz darmowe grupy wsparcia online „Równoważnia”. Artykuły i filmy eksperckie to rady psychologów, coachów, trenerów i psychiatry dotyczących m.in. : uporania się z lękiem spowodowanym zmianami i stratami, rozwoju umiejętności relaksowania się i wzmacniania odporności psychicznej, komunikowania się z dzieckiem i budowania z nim relacji w erze #zostańwdomu, radzenia sobie w sytuacji utraty pracy, zarządzania myślami oraz trudnymi emocjami itp. Akcja ma na celu pomoc ludziom w radzeniu sobie z trudnościami, jakie niosą naturalne w życiu każdego człowieka sytuacje kryzysowe oraz z nowymi problemami, które przyniosła obecna sytuacja epidemiologiczna.

– W Fundacji ADRA Polska na co dzień zajmujemy się przede wszystkim pomocą humanitarną i rozwojową w najbiedniejszych krajach świata. Dostrzegliśmy, że pandemia Covid-19 okazała się wyzwaniem dla całych społeczeństw – nie ma osoby, która nie została nią dotknięta w ten czy inny sposób. Dlatego zorganizowaliśmy akcję #ZłapRównowagę. Porady naszych ekspertów oferują wiedzę i narzędzia potrzebne do radzenia sobie z dotychczasowymi – „życiowymi”, jak również całkiem nowymi problemami – opowiada Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Elementem akcji są darmowe grupy wsparcia online „Równoważnia”. Jest to propozycja dla osób, które pragną głębszego rozwoju osobistego lub poszukują większego wsparcia w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami lub kryzysem psychicznym czy osobistym. Grupy mają formę cotygodniowych spotkań online w formie video, odbywających się o stałej porze przez okres 3 miesięcy. Tematyka spotkań to szeroko pojęty rozwój osobisty, trudności takie jak utrata pracy, problemy z radzeniem sobie z emocjami, lęk i inne. Uczestnicy mogą bezpiecznie i anonimowo podzielić się swoimi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie, a to wszystko w gronie osób, które przeżywają podobne problemy, które nie ocenią i nie skrytykują, a zrozumieją i wesprą.– Osoby, które dołączyły do grup wsparcia online „Równoważnia”, doceniają możliwość podzielenia się z innymi swoimi problemami za pośrednictwem internetu, z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. Uważam, że właśnie forma spotkań online ma tu zasadnicze znaczenie – każdy może otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu czy dojazdów, dbając tym samym o swoje bezpieczeństwo – komentuje Patrycja Kurowska, psycholog, coach i doradca zawodowy, ekspertka projektu Fundacji ADRA Polska, prowadząca jednej z grup wsparcia „Równoważnia”.

Leczniczy potencjał grupy opiera się na wzajemnych wsparciu uczestników, nad procesem tym czuwają prowadzący grupy eksperci – psychologowie, terapeuci, trenerzy i coachowie. – Moderowane spotkań przez specjalistę skoncentrowanego na potrzebach uczestników grupy ma dużą wartość, dzięki temu każdy uczestnik może przyjrzeć się sobie i usłyszeć swój wewnętrzny głos – dostrzec predyspozycje, konflikty, pragnienia. To istotne i przydatne w obliczu wyzwań, przed jakimi stoją uczestnicy różnych grup „Równoważni” – wyzwań takich jak lęk, utrata pracy, radzenie sobie z trudnymi emocjami, wybór ścieżki kariery i innych – dodaje psycholog.

–Spotkania grupowe to wspaniałe wykorzystanie leczniczego potencjału i dobra, które tkwią w grupie wzajemnie życzliwych i rozumiejących się ludzi. Serdecznie polecamy taką formę każdej osobie zainteresowanej rozwojem osobistym – uzupełnia prezes Fundacji ADRA Polska.

Porady ekspertów, informacje na temat grup wsparcia „Równoważnia” oraz formularz zapisu do darmowych grup wsparcia online można znaleźć na stronie projektu #ZłapRównowagę: www.adra.pl/rozwoj-osobisty.

Bieżące informacje i aktualności dotyczące nowych treści można znaleźć w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2650739738526877?active_tab=about

 

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, w kierunku ich usamodzielnienia się, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. W 2019 roku w ramach 13 projektów Fundacja ADRA Polska dotarła z pomocą m.in. w Tanzanii, Kenii, Ukrainie, Gruzji i Polsce do 3 282 osób, w dużej części osieroconych i dotkniętych ubóstwem dzieci.

Więcej o Fundacji ADRA Polska: www.adra.pl

Artykuł powstał w ramach #ZłapRównowagę, akcji zorganizowanej przez Fundację ADRA Polska, organizację charytatywną, której celem jest pomoc potrzebującym poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami.
Top