Jazda po pijanemu to szybka droga do tragedii

Udostępnij

O tym, że alkohol jest używką, która negatywnie wpływa na cechy psychomotoryczne człowieka, powodując zmiany w sposobie i szybkości reagowania na bodźce, przekonali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Lubinie.

Reklama

Narzędziem do tego były komputerowe symulatory jazdy oraz profesjonalne urządzenie do mierzenia refleksu. Akcja promowania trzeźwości, a co za tym idzie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym została zorganizowana przez sekcję profilaktyki uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, do której włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Lubinie.


Od 14 do 18 listopada 2016 roku uczniowie z lubińskich szkół ponadgimnazjalnych przekonywali się osobiście, jak duże różnice w prowadzeniu samochodu wywołuje spożycie alkoholu, w tym m.in. opóźnienie refleksu i zaburzenie postrzegania.

W pierwszej części prezentacji uczniowie próbowali sił na „torze wyścigowym”. W kolejnym etapie mieli za zadanie powtórzyć ten przejazd ale tym razem z założonymi alkogoglami.

Kolejnym zadaniem jaki przeszli młodzi posiadacze prawa jazdy, a także przyszli kierowcy, to test na szybkość reakcji. W teście tym również jazda próbna była bez alkogogli, drugą z założonymi alkogoglami.

Z relacji uczniów wynika, że była to niesamowita lekcja pokory i świadomości, jak alkohol opóźnia reakcje i zaburza koordynację ruchową w czasie upojenia alkoholowego.

Jak wynika ze statystyk policji, obok nadmiernej prędkości jazdy, alkohol jest jedną z okoliczności towarzyszących wypadkom drogowym. Im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym bardziej upośledzona jest zdolność kierowania pojazdem. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można wypić bez narażania się na ryzyko wykrycia jego obecności w organizmie. Szybkość wchłaniania się alkoholu jest różna i zależna od cech indywidualnych człowieka – stanu zdrowia, wagi ciała, zmęczenia, zdenerwowania a nawet spożytego posiłku.

Lubińscy policjanci włączając się w ten program, spotkali się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Podczas tego przedsięwzięcia policjantki rozdały uczniom ulotki informujące o konsekwencjach prawnych jazdy samochodem będąc nietrzeźwym. Akcje takie są bardzo potrzebne dla podnoszenia świadomości przede wszystkim młodych ludzi, którzy zaczynają przygodę za kółkiem i często bagatelizują jaki alkohol ma wpływ na ich cechy psychomotoryczne. Niestety ta nieświadomość i nieodpowiedzialność co w konsekwencji prowadzi do tragedii wielu osób

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami.

KPP Lubin

Top