Już w sobotę (30 marca) odbędzie się finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF 2019 – zgasną światła w 180 krajach na 7 kontynentach.

Godzina dla Ziemi WWF to największa ekologiczna akcja na świecie, która odbywa się co roku w ok. 180 państwach na 7 kontynentach. Jej idea jest bardzo prosta – wyłącz światło – włącz działanie dla planety, która daje nam życie. 30 marca o godz. 20.30 czasu lokalnego słynne budowle na całym świecie pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W Polsce światła zgasną pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom”, aby zwrócić uwagę na udział każdego z nas w procesie niszczenia naszego domu – Ziemi. Do akcji w Polsce dołączyło już 87 miast, w tym Wrocław, w którym zgasną, m.in. Centrum Kultury Zamek, Stadion Wrocław, Sky Tower Wrocław. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie i przypomina, że jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku, a jako obywatele – na tworzone prawo. Każdy może wziąć udział w akcji gasząc światło w swoim domu i wysyłając apel do Prezydenta RP na stronie godzinadlaziemi.pl.

„Niszcząc przyrodę, niszczymy własny dom!”

Tymi słowami Marcin Dorociński zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety w symbolicznym spocie, który zainaugurował tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF. Mogliśmy w nim zobaczyć aktora, który niszczy sprzęt elektroniczny i meble, rozrzuca po całym pokoju przedmioty, dewastuje rośliny, rozpyla farbę na ścianach i na koniec próbuje wszystko spalić*. Pokój w spocie symbolizuje środowisko naturalne – nasz dom – w którym żyjemy. Postać głównego bohatera, obrazuje postawy każdego, kto na co dzień poprzez konsumpcyjny styl życia niszczy przyrodę. „Dziwi Cię to? Ty też to robisz!” – podsumowuje w spocie zniszczenia Dorociński. Aktor przypomina, że nie jest za późno, aby przestać niszczyć i zacząć naprawiać. Razem z fundacją zachęca do podpisania apelu do Prezydenta RP na stronie godzinadlaziemi.pl. Podczas finału kampanii Godzina Dla Ziemi WWF fundacja chce oddać głos Polakom.

Skala zniszczeń „domu” jest ogromna i wciąż postępuje.

Fundacja opracowała protokół „niszczenia” wspólnego domu, z którego wynika pogłębiający się stan krytyczny wielu obszarów w Polsce.

Rzeki: 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka.[1]

Lasy: w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto około 160-180 tysięcy drzew.[2]

Bałtyk: powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza.[3]

Powietrze: w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5.[4]

Klimat: straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną.[5]

Mieszkańcy: co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.[6]

Polacy są świadomi tych zagrożeń – z przeprowadzonego przez Fundację badania[7] wynika, że niemal 60% Polaków postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich.

Art. 74 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Ochrona środowiska wpisana jest w konstytucyjny obowiązek przedstawicieli władz. Ustawa zasadnicza w art. 74[8] określa obowiązek władz publicznych do ochrony środowiska. Zadaniem rządzących jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnym i przyszłym pokoleniom, wspieranie działań obywateli na rzecz ochrony przyrody czy informowanie o stanie środowiska i prowadzenie edukacji w tym zakresie. Dlatego właśnie przedstawiciele Fundacji WWF Polska przez cały marzec odwiedzali polskie miasta i ich prezydentów. Spotkania miały na celu poznanie działań podjętych na rzecz ochrony środowiska oraz planów na przyszłość, a także osobistych eko-postanowień prezydentów.

„Zależy nam na edukowaniu Polaków w zakresie ich realnego wpływu na ochronę środowiska, ale bez współpracy z ustawodawcami i odpowiednich systemowych narzędzi ochrony środowiska, nawet najbardziej wyedukowany i świadomy naród nic nie zdziała. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorstw, które niejednokrotnie podejmują inicjatywy proekologiczne, ale działają bez systemowego wsparcia ze strony Państwa. Dlatego w tym roku, w Godzinę dla Ziemi WWF, przypominamy zarówno Polakom jak  i decydentom o tym, że powinniśmy wszyscy natychmiast przestać niszczyć i zacząć poważnie traktować nasz obowiązek ochronę środowiska” – mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.

WWF Polska nawołuje do podpisania apelu na stronie godzinadlaziemi.pl  do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby skuteczniej strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom Polaków. Na stronie godzinadlaziemi.pl działa również formularz, który umożliwia każdemu wysłanie w swoim imieniu apelu do decydentów, przedstawicieli biznesu czy po prostu sąsiada, z namową do zaprzestania niszczenia środowiska.

Spot na kanale WWF Polska w serwisie YouTube.

Więcej informacji na godzinadlaziemi.pl

Top