KGHM nowoczesnym mecenasem artystyczno kulturalnym

Udostępnij

W 2019 r. KGHM został mecenasem Zamku Królewskiego w Warszawie, otwierając go wystawą „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku.

Reklama

KGHM od lat uczestniczy w znaczących przedsięwzięciach z obszaru kultury i sztuki. Jest sponsorem instytucji oraz wydarzeń, festiwali, produkcji filmowych i teatralnych, zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Od 2003 r. pomoc realizowana jest także przez Fundację KGHM Polska Miedź. Od lat wspiera ona m.in. Łazienki Królewskie, Zespół Opactwa Cystersów w Krzeszowie, Operę Wrocławską. Pieniądze z fundacji trafiają nie tylko na duże projekty, ale też na te mniejsze – lokalne zabytki kultury sakralne i świeckiej, renowację obrazów czy rzeźb. Zgromadzenie niemal 500 dzieł sztuki z Polski i zagranicy byłoby niemożliwe bez wsparcia finansowego KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM jako Mecenas Zamku Królewskiego wspiera cały program wydarzeń artystycznych, historycznych i naukowych związanych z obchodami. Obecnie, od 6 listopada 2019 r. do 14 stycznia 2020 r. trwa wystawa „Świat polskich Wazów.

„Przestrzeń – ludzie – sztuka”. To kulminacyjne wydarzenie Roku Wazowskiego, dzięki któremu mamy okazję poznać ówczesny świat. Ekspozycja jest próbą ukazania wielkości Rzeczypospolitej, jej bogactwa kulturowego i duchowego, znaczenia na tle europejskiej geopolityki. Jest to również pretekst do ukazania „ludzkiego” oblicza Wazów – ich pasji, życia rodzinnego, ale równolegle dojrzałych koncepcji politycznych, które nie zawsze udawało się zrealizować. Na eksponaty składają się wybitne dzieła sztuki, a także dokumenty i druki. Dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, a także wieloma innymi muzeami krajowymi i zagranicznymi, m.in. ze Sztokholmu, Wiednia, Monachium, Rzymu, Paryża, czy wreszcie z prywatnymi kolekcjonerami, udało się choć na chwilę zebrać rozproszoną przez lata wazowską kolekcję artystyczną. Mecenat został objęty przez miedziowy koncern w szczególnym dla muzeum czasie. W 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie obchodzi 400-lecie ukończenia przebudowy podjętej na zlecenie króla Zygmunta III Wazy.

Nowoczesny mecenat KGHM

Stąd na wystawie znalazły się obiekty, które wracają do Zamku po 350 latach np. m.in.: „Panorama Warszawy” Christiana Melicha ze Starej Pinakoteki, „Porwanie Europy” Guido Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV z National Gallery w Londynie , a z Drezna – do niedawna przypisywany Rembrandtowi – „Portret starca” z kolekcji Jana II Kazimierza. Z tego samego miasta przybył także wybity w Gdańsku, do niedawna uznawany za zaginiony, unikatowy medal Władysława IV, a z Francji – batalistyczny obraz „Bitwa pod Kircholmem” Pietera Snayersa, zamówiony przez Zygmunta III w 1619 r. Pochodzący z kolekcji prywatnej, portret Zygmunta III Wazy, pędzla Rubensa, również nie był dotąd pokazywany w Polsce. Podczas wystawy będzie można też podziwiać wybór wazowskich reliktów architektonicznych wydobytych z Wisły w latach 2011–2015, w towarzystwie filmu.

 – KGHM to lider polskiej gospodarki i strategiczna spółka skarbu państwa. Konsekwentnie budujemy naszą biznesową pozycję, ale współcześni giganci rynku biorą odpowiedzialność nie tylko za wskaźniki ekonomiczne. Rozumiemy nasz wpływ na polską gospodarkę i czujemy się odpowiedzialni również za wspieranie polskiego dorobku i dziedzictwa narodowego. Zamek Królewski w Warszawie zajmuje szczególne miejsce w historii Polski. Jego zbiory są wśród najcenniejszych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, a budynek odbudowany po II wojnie światowej stał się symbolem naszej siły i determinacji. To symbol polskich dokonań, waleczności i wartości, ale zarazem symbol wielkich trudów, jakie stawały się naszym udziałem, zwłaszcza w minionym wieku – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas uroczystości objęcia Mecenatem KGHM Zamku Królewskiego.

Materiały prasowe/se.pl

Top